Rok působení ČSSD v krajích byl krokem zpět, míní ODS

Praha - Rok působení ČSSD v krajích znamenal podle předsedy ODS Mirka Topolánka krok zpět. ODS poukazuje na to, že k moci se v některých regionech dostali přímo či nepřímo komunisté, zastavily se investice a zvýšila se nezaměstnanost. Kraje navíc porušují zákony, když proplácejí zdravotnické poplatky. Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Michal Hašek (ČSSD) Topolánkova slova odmítá.

ODS podle Topolánka předala kraje sociálním demokratům v relativně dobrém stavu. ČSSD se ale prý zachovala jako špatný hospodář, peníze rozpustila v různých dotacích a přes přicházející hospodářskou krizi spíš zvyšovala okamžitou spotřebu na úkor podpory investic.

Kraje nejsou schopny čerpat evropské peníze a stamilionové investice „leží ladem“, pokračoval Topolánek v kritice. Jako příklad uvedl šéf ODS Moravskoslezský kraj, který se podle jeho slov ocitl na okraji zájmu investorů. Kapitolou samou pro sebe je pak prý Středočeský kraj, který slouží jako „laboratoř“ toho, co by se mohlo odehrát na vládní úrovni po volbách, uvedl místopředseda ODS a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl.

ČSSD s kritikou nesouhlasí

Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Michal Hašek (ČSSD) Topolánkova slova odmítl s tím, že od svých pravicových hejtmanů převzali jejich nynější nástupci kraje s celkovými dluhy okolo 14 miliard korun. Připomněl také, že v pěti krajích se na tamních koalicích ODS přímo podílí. Hašek také odmítá, že by kraje nebyly schopny čerpat dotace.

Podle Topolánka sociálnědemokratičtí hejtmani zrušili řadu smysluplných projektů, které připravili jejich předchůdci. Naopak podporují nesmyslné aktivity, mezi které šéf ODS zařadil například návrh středočeského hejtmana Davida Ratha na vznik středočeské univerzity.