Klaus a řecký prezident se shodli na rozšiřování EU i o Turecko

Praha - Česká republika a Řecko podporují rozšiřování Evropské unie o další balkánské státy a případně i o Turecko za předpokladu, že tyto kandidátské země splní všechny podmínky stanovené EU. Na dnešním jednání se na tom shodli prezident Václav Klaus a jeho řecký protějšek Karolos Papoulias. Hovořili také o situaci na Kypru či dalším směřování EU. Při jednání došlo i na blížící se kodaňský summit o klimatu. Klaus neskrýval, že v této věci se s Papouliasem neshodli. Pro něj prý bude „úspěchem“ kodaňské konference, když se na ní nic nedohodne.

„Česká republika jako jeden z novějších členů EU nemá pocit, že vstupem ČR do EU se mají zabouchnout dveře Evropské unie,“ řekl Klaus. Česko je proto podle něj velmi otevřené dalšímu rozšiřování EU. Je ale třeba zajistit, aby každá kandidátská země splnila kritéria pro vstup, reagoval na dotaz, jaký je jeho postoj k rozšíření unie o Turecko.

Papoulias novinářům řekl, že se v tomto názoru s Klausem plně shoduje. „Každá kandidátská země usilující o vstup do EU musí plnit všechny podmínky, které byly stanoveny. Nějaké výjimky či úlevy by neměly být poskytovány žádné další zemi,“ zdůraznil. Pokud jde o rozšiřování EU do jihovýchodní Evropy, je prý řecký postoj jednoznačný: „Stavíme se výrazně pro přijetí těch států a rozšíření Evropské unie o jihovýchodní blok za předpokladu, že budou striktně splněna veškerá kritéria a předpoklady stanovené EU,“ řekl.

Řekové přijeli posílit obchodní vztahy

Právě další rozšiřování EU bude mít v nové Evropské komisi na starost český zástupce Štefan Füle. Česko patří v EU i mezi nepříliš početnou skupinu zastánců vstupu Turecka do unie, který stále vzbuzuje diskuse. Vstup Turecka komplikuje i to, že neuznalo Kypr, který se stal členem unie v roce 2004. EU tlačí na to, aby se ostrov rozdělený na řeckou a tureckou část sjednotil.

Důležitým tématem návštěvy řeckého prezidenta v ČR je také posílení vzájemného obchodu. Doprovází ho proto i početná podnikatelská delegace. Papoulias se dnes na pracovním obědě setká také s premiérem Janem Fischerem. Na státní návštěvě Česka bude až do pátku. Kromě hlavního města zamíří ještě na jižní Moravu.