Český a německý ministr zahraničí se chtějí scházet dvakrát do roka

Praha – Ministři zahraničí Česka a Německa se budou pravidelně dvakrát do roka scházet k řešení otázek týkajících se zájmů obou zemí. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Praze. Jan Kohout po jednání doplnil, že bude ustanovena pracovní skupina, která bude připravovat podklady pro práci na projektech společného zájmu, například na Východním partnerství EU či v otázkách energetické bezpečnosti. Guido Westerwelle pak uvedl, že chce, aby zněl hlas obou zemí v Evropě společně.

„Jsme sousedé, jsme společně členy EU a jsme spojenci v rámci NATO. Všechna tato témata jsme probrali,“ řekl po schůzce Kohout. Oba diplomaté a jejich úřady se snaží najít konkrétní formy spolupráce v EU i na aliančním půdorysu, zdůraznil. 

Současné česko-německé vztahy označují politici obou zemí za vynikající, či dokonce nejlepší v historii. Dlouhodobě je jedním z mála sporných bodů ve vzájemných vztazích neochota Německa vzdát se ochrany pracovního trhu, která může trvat až do roku 2011. Německo hodlá toto opatření vůči pracovníkům z nových členských zemí EU využít až do konce. Spolu s Rakouskem tak zůstávají jedinými dvěma státy sedmadvacetičlenného bloku, které ochranu uplatňují.