Restaurace roku nabízí tradiční české menu

Praha - Nejlepší restaurací roku se v celostátní anketě Grand Restaurant stal podnik v centru Prahy La Degustation Bohême Bourgeoise. Místo klasické nabídky mnoha jídel láká hosty jen na dvě degustační menu složené z několika chodů. Vaří tradiční českou kuchyni z domácích surovin, které podniku dodávají soukromí farmáři a chovatelé. V soutěži hlasovalo 500 odborníků i laiků. Do první desítky se dostala jen jedna mimopražská restaurace a pouze jedna hotelová.

„Pro nás znamená česká kuchyně hlavně omáčky a vývary. Těm věnujeme obrovskou péči, zeleninový se vaří pět hodin, tam, kde je maso, se vaří 20 hodin,“ prozradil šéfkuchař vítězné restaurace Oldřich Sahajdák.

Mnohem méně než dřív jsou oceňovány restaurace velkých hotelů. Do letošní nejlepší desítky se probojovala jen jedna. „Naopak je velký přiklon k tzv. restauracím rodinným nebo osobnostním,“ uvedl zakladatel ankety Pavel Maurer.

Restaurace hodnotí kromě asi padesátky expertů na gastronomii i laikové. Na letošním vítězi ankety se amatéři i odborníci shodli. Známkuje se jako ve škole v kategoriích jídlo, obsluha a interiér. Přehled všech hodnocených podniků je k dispozici na internetových stránkách Grand-restaurant.cz nebo v novém tištěném průvodci.

Průvodce Grand restaurant
Průvodce Grand restaurant