V Karlovarském kraji začne stavba tří nových dopravních terminálů

Karlovy Vary – Karlovarský kraj společně s městy a Evropskou unií zaplatí stavbu dopravních terminálů v Mariánských Lázních, Chebu a Sokolově. Jejich základem by měla být stávající nádraží, terminály by měly umožnit jednoduchý přestup z aut nebo místních autobusů do vlaků a naopak. Jako první ze tří měst by měl mít v roce 2011 dokončený terminál Sokolov, o rok později skončí práce v Mariánských Lázních a Chebu.

V Sokolově má stát stavba terminálu 110 milionů korun. Již je vydáno stavební povolení a Evropská unie schválila dotaci. Ta pokryje asi 85 procent nákladů. Zatím probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby, která by měla začít příští rok v únoru, uvedl vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Vladimír Malý. Díky novému terminálu budou autobusy zastavovat blíže k vlakům než dosud. Zatím je totiž jejich stanoviště na druhém břehu Ohře.

Stavební povolení jsou vydána i ve zbylých dvou městech, ale Cheb a Mariánské Lázně zatím čekají na vyhlášení výzvy k podávání žádostí o dotace z EU. Dojít k tomu má do konce letošního roku, obě města doufají, že i jim zaplatí Brusel 85 procent nákladů. V případě Chebu bude terminál stát kolem 117 milionů korun, v Mariánských Lázní zhruba 100 milionů.

Ještě před začátkem stavby nových terminálů procházejí modernizací některé železniční stanice. V Sokolově byla dokončena rekonstrukce svršku vlakového nádraží a vznikl i podchod pod nástupišti, který spojil čtvrť Šenvert s centrem města. Náklady přesáhly půl miliardy korun. V železniční stanici v Mariánských Lázních se chýlí k závěru celková modernizace stanice, již provádí asi za 93 milionů korun firma Grandi Stazioni. Obnova stanice je součástí projektu ČD Živá nádraží.