Silnice mají dva nové gentlemany

Benešov – Novými nositeli titulu Gentleman silnic jsou devatenáctiletý Pavel Staňa z Chocerad a jeho o tři roky starší bratranec z moravského Rychvaldu. Letos v létě zachránili život devatenáctiletého cyklisty, který vjel v Choceradech pod vlak, zatímco cestující ze soupravy většinou pouze přihlíželi. Po dnešním ceremoniálu se celkový počet českých gentlemanů silnic zvýšil na 58.

Nehoda, za niž byli dva mladíci vyznamenáni, se stala na železničním přejezdu s výstražnými světly. Cyklista k němu ale přijížděl po stezce, která chráněná není. Navíc měl v uších sluchátka a přijíždějící vlak zřejmě neslyšel.

Oba mladí muži byli v nedaleké restauraci a nehodu viděli. „Běželi jsme tam a viděli jsme jeho zranění na nohou. Petr volal mámě, která je zdravotní sestra, co máme dělat,“ řekl Staňa. Na radu zdravotnice pak zaškrtili obě nohy a krvácející tepny ucpali prsty. Pomáhal jim přitom i jeden z policistů, který přijel na místo. Z lidí, kteří na místě přihlíželi, pomohli jenom někteří. Někdo zraněnému chlapci přidržoval hlavu a snažil se ho udržet při vědomí. Záchranáři přijeli čtvrt hodiny po nehodě.

Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny, která projekt Gentleman silnic organizuje spolu s policií, uvedl, že každý druhý až třetí nositel ocenění říká, že se ho přihlížející lidé snažili od pomoci odradit nebo že si neštěstí filmovali. Staňa s Fišerem jsou podle něj prvními Gentlemany silnic, kteří ocenění nezískali za pomoc při klasické dopravní nehodě, ale při střetu cyklisty s vlakem.

Ocenění Gentleman silnic se uděluje od roku 2004. Prvním byl Jiří Lukáč z Albrechtiček, který vytáhl sedmnáctiletého mladíka z hořícího auta.

Ve Středočeském kraji tento titul získalo podle Bálka už deset lidí. To je po Moravskoslezském kraji nejvíce v Česku. V Benešově už byla před dvěma lety odměněna Blanka Šantrůčková za pomoc při vážné dopravní nehodě u Poříčí nad Sázavou a Petr Vosátka s Františkem Richterem, kteří zachránili život a zdraví 30 cestujících v autobusu, jehož řidič za volantem zkolaboval v ulicích Vlašimi.