Lidé, kteří přišli za komunismu o práci, mají šanci na odškodnění

Praha – Poslanci poslali do závěrečného čtení návrh na odškodnění pro lidi, kteří přišli v době komunismu z politických důvodů o práci. Předloha počítá s částku 2500 korun měsíčně, státní rozpočet kvůli tomu přijde maximálně o sto milionů korun. Do návrhu se zřejmě ještě zapracují připomínky vlády a ministerstva práce a sociálních věcí. V Česku dosud žije asi 3100 držitelů osvědčení nutného pro výplatu příspěvku a přibližně 500 vdov a vdovců po držitelích tohoto osvědčení. 

Podle návrhu by měli nárok na odškodnění i členové KSČ, poslanec ODS David Kafka proto navrhuje, aby odškodnění získat někdejší komunisté nemohli, s výjimkou těch, kdo byli ve straně jen v éře pražského jara, tedy od 1. ledna 1968 do 1. května 1969. O úpravách předlohy budou poslanci rozhodovat příští týden.   

„Návrh počítá se vznikem nároku na zvláštní příspěvek k důchodu u vojáků, civilních zaměstnanců ministerstva obrany a dalších mimosoudně rehabilitovaných osob, které v období let 1948 až 1989 ztratily zaměstnání z politických důvodů a staly se občany druhé kategorie,“ zdůvodnil návrh jeho další předkladatel Robin Böhnisch (ČSSD).   

Dosud se podle něj nepodařilo důstojně ocenit zejména rehabilitované vojáky, kteří byli propuštěni z armády ve 40. a 50. letech nebo kvůli nesouhlasu s okupací Československa vojsky někdejší Varšavské smlouvy. Mají kvůli tomu nižší důchody v porovnání s ostatními vojáky, z nichž někteří se na jejich perzekuci podíleli. Böhnisch dodal, že děti takto pronásledovaných často nemohly studovat na vyšších typech škol.   

O příspěvek k důchodu by si mohl podle návrhu požádat člověk, který přišel o práci z důvodu politické perzekuce v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Podmínkou je ověřený opis osvědčení o mimosoudních rehabilitacích. Na příspěvek by podle návrhu měli mít nárok také vdovci a vdovy. O žádostech by měla rozhodovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Příspěvek by se valorizoval jako důchody.