Hloubětínský babybox zachránil další dítě

Praha – Babybox v pražském Hloubětíně zachránil asi ročního chlapečka. Večer ho tam našli lékaři a tvrdí, že je v dobrém stavu. Zatím jde o nejstarší dítě, které se ve schránkách našlo. Podle zakladatele projektu Ludvíka Hesse je chlapec celkově sedmadvacáté odložené dítě do babyboxu v Česku a čtrnácté v Praze. Chlapec dostal jméno Richard II.

Krátce před sedmou hodinou večerní se rozezvučel alarm babyboxu. Lékaři v něm našli odloženého chlapce. Po vyšetření ho pražská záchranná služba převezla na specializované pracoviště do péče pediatrů. „Pokud všechno dobře dopadne a po právní stránce bude vše zvládnuto, chlapec půjde do náhradní rodiny,“ podotkl Hess.

Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně své dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě. V prvním českém babyboxu v GynCentru v Praze 9 - Hloubětíně se zatím nalezla více než polovina dětí, které někdo v Čechách do babyboxu odložil. Hloubětínský babybox funguje od 1. června 2005.

Schránky na odložené děti ale mají mezi odborníky i své odpůrce. Vadí jim jednoduchost celého procesu. „Já tomu říkám, že je to život na jedno použití, a že vlastně neprodukujeme nějakou výzvu k zodpovědnosti za sebe, za svůj život nebo za to dítě,“ řekla lékařka Jaroslava Lukešová. V Česku funguje 30 babyboxů, matky do nich anonymně odložily už 27 dětí.