Greenpeace znovu protestovali před elektrárnou v Prunéřově

Prunéřov (Chomutovsko) – Aktivisté Greenpeace znovu protestovali před elektrárnou Prunéřov II, třináct lidí zakrytých prostěradly ulehlo dopoledne před vchod do elektrárny – měli symbolizovat oběti klimatických změn, které prý lze přičíst prunéřovské elektrárně za posledních šest měsíců. Už v červnu aktivisté Greenpeace vylezli na třísetmetrový komín prunéřovské elektrárny a požadovali nejekologičtější technologii spalování uhlí či úplné uzavření zdroje do roku 2015.

„Komplex elektráren v Prunéřově je největším českých zdrojem skleníkových plynů. Happeningem chceme zdůraznit, že spalování tuzemského hnědého uhlí je již nyní odpovědné za konkrétní negativní dopady způsobené změnami klimatu. Zároveň se blíží závěr procesu EIA na rozšíření prunéřovské elektrárny, v němž bude Greenpeace navrhovat vydání negativního stanoviska,“ uvedl ředitel kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.   

Společnost ČEZ podle něj odmítla požadavek ministerstva životního prostředí, aby bylo posuzování rozšířeno o variantu využívající nejlepší dostupnou technologii, která by splňovala požadavky české a evropské legislativy na minimální čistou účinnost elektrárny. „ČEZ i nadále trvá na jediné variantě rozšíření, která počítá s použitím zastaralé a neúčinné technologie. Ministerstvo i my požadujeme zvýšení účinnosti na 42 procent z 38 procent garantovaných firmou ČEZ,“ doplnil.

Jenomže mluvčí ČEZU oponuje, studie odborníků z Českého vysokého učení technického prý potvrzuje, že je zvolená technologie nejmodernějším řešením a podle ukatazetelů BAT (nejlepší dostupná technologie) dosáhne požadované účinnosti přes 42 procent. Obnova navíc umožní dřívější vypnutí nemodernizovaných bloků v elektrárně Prunéřov I, a tím i zlepšení životního prostředí na severu Čech.

Aktivisté Greenpeace ale přesto očekávají zamítavé stanovisko ministerstva. „V době, kdy vrcholí přípravy na světový summit OSN o klimatu v dánské Kodani, považujeme za nesmyslné, aby ministerstvo dalo záměru ČEZ na obnovu prunéřovského zdroje zelenou. Zastaralé technologii by tak umožnila prodloužit provoz o další čtvrtstoletí,“ dodal vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

/*json*/{"map":{"lat":50.4395773473,"lng":13.3071899414,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Elektrárna Prunéřov
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24