První dva prosincové dny nepřežilo na silnicích 12 lidí

Praha - Podle předběžných policejních statistik už dvanáct lidí zemřelo na českých silnicích za první dva prosincové dny, jen první den si vyžádal sedm lidských životů. Polovina mrtvých byli chodci – zahynulo jich šest. Za celý listopad naopak zemřelo na silnicích rekordně málo lidí, celkem 61. Podle policie může za špatný začátek prosince hlavně špatné počasí, ranní námraza a samozřejmě i vysoká rychlost nebo alkohol za volantem. Policie proto připravuje na prosinec kontrolní akce.

Nejtragičtějším dnem zatím zůstává neděle 17. května, kdy havárie zaplatilo životem devět lidí.

Podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Benediktové se však při nehodách musí hodnotit všechny faktory, za nichž se odehrály, například neopatrnost řidiče a podobně. „Když je námraza, jezdí řidiči opatrněji a většinou dochází jen k menším srážkám, které nemají tak fatální následky jako smrt,“ dodala. Meteorologové upozorňují řidiče na namrzlé silnice, které by měly hrozit i v pátek a v sobotu.

Osmapadesátiletý řidič nepřežil čtvrteční dopravní nehodu, která se stala u Knínic na Blanensku. Na silnici mezi Boskovicemi a Knínicemi při předjíždění dvou vozidel narazil do protijedoucího kamionu a na místě vážným poraněním podlehl.

Tragické následky měla i srážka dodávky s nákladním autem u Obory na Příbramsku. Podle mluvčí příbramské policie Lenky Pavlové pětatřicetiletý řidič dodávky na místě zemřel. Řidič podle ní předjížděl osobní vůz. Nestačil se ale před něj už včas zařadit a čelně se srazil s protijedoucím nákladním autem.

Rovnou polovinu mrtvých v prvních dvou prosincových dnech tvořili chodci. Ti umírají v zimě pod koly aut častěji než v létě, policie přitom poukazuje na to, že za nehody často mohou chodci sami. „Chodci nerespektují to, že jsou zhoršené viditelnostní podmínky a neopatří si žádné reflexní oblečení,“ upozornil náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Od začátku roku pak zemřelo na silnicích nejméně 755 lidí, loni si nehody za stejné období vyžádaly 903 obětí. Statistiky tak ukazují, že by letošní rok v počtu mrtvých na silnicích opět mohl zůstat pod tisícovou hranicí.

Stále vysoké počty mrtvých na silnicích chtějí policisté snížit i častějšími kontrolami řidičů a policejní kontroly nebudou na silnicích chybět ani v době blížících se svátků.

Řidič vozidla Škoda Felicia zahynul 2. prosince při nehodě na silnici z Boskovic do Knínic na Blanensku.
Zdroj: www.firebrno.cz
Autor: HZS Jihomoravského kraje