Liška a Stropnický se utkají o zelené křeslo. Přidá se Linhart

Brno – Kdo povede Stranu zelených do parlamentních voleb na jaře příštího roku? Jasno bude po dnešní části stranického sjezdu, který probíhá od 4. do 6. prosince v Brně. O funkci prvního muže nejmenší české parlamentní strany se uchází její dosavadní předseda Ondřej Liška, enfant terrible a zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický a bývalý předseda krajské organizace zelených v Pardubickém kraji Jan Linhart. Přímo v Brně se přihlásil další kandidát, Josef Jadrný. O funkce v předsednictvu se celkem uchází 21 kandidátů a každý z nich může usilovat i o předsednické křeslo.

Úkolem pro nového předsedu především bude vynést stranu nad práh volitelnosti tak, aby měla šanci uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny. Podle listopadového průzkumu agentury STEM by totiž zelení se ziskem 3,5 procenta hlasů potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny nepřekročili.

V čele strany dosud stojí Ondřej Liška. Ten jakožto první místopředseda ve funkci prozatímně vystřídal Martina Bursíka, který odstoupil začátkem června po prohraných volbách do Evropského parlamentu.

Ondřej Liška se chce o křeslo předsedy ucházet plnohodnotně. Ač dvaatřicetiletý, může argumentovat zkušenostmi s komunální, parlamentní i evropskou politikou. Do sněmovny totiž v roce 2006 přišel ze zastupitelstva městské části Brno-střed, dva roky působil i jako poradce skupiny zelených v Evropském parlamentu. Platí za zahraničního experta strany. Od roku 2007 do březnového pádu vlády vedl ministerstvo školství, když ve funkci při obměně Topolánkova kabinetu vystřídal stranickou kolegyni a tehdejší 1. místopředsedkyni zelených Danu Kuchtovou. Šanci uspět v nadcházejících volbách se snaží zvýšit tím, že uzavřel spolupráci se Stranou pro otevřenou společnost (SOS).

0Ondřej Liška (*1977) je stávající poslanec za SZ. Jejím členem je od roku 2002, v roce 2007 se stal jedním z místopředsedů, o rok později „dvojkou“ strany. Absolvoval politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Vedle zmíněných zkušeností pracoval také v Nadaci Forum 2000, byl předsedou Česko-rakouského fóra pro dialog a poradcem skupiny Zelených v Evropském parlamentu pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy. Ve sněmovně předsedá výboru pro evropské záležitosti. Jako třicetiletý se stal druhým nejmladším ministrem v novodobé české historii, mladší byl jen Karel Březina ve vládě Miloše Zemana, když se ve svých 27 letech stal ministrem bez portfeje.

„Reprezentuji zelenou politiku, která stojí na ekologii, na konceptu proměny ekonomického systému na principech udržitelného rozvoje,“ řekl v Interview ČT24 Ondřej Liška. „Na sjezdu chci dát veřejnosti jasnou zprávu o tom, kam zelení chtějí dále pokračovat. Chtěl bych, aby se stali alternativou k levici a pravici a vybudovali třetí pól české politiky. A to je perspektiva na příští desetiletí,“ dodal.

Pohrobci Kuchtové a Bursíka ve střetu o vládu nad stranou

Liška ve Straně zelených patřil mezi spřízněnce bývalého předsedy Martina Bursíka a spolu s ním prezentoval pravicověji smýšlející zelené. Když na loňském sjezdu (5.-7. září 2008) získal post prvního místopředsedy, bylo to považováno za výhru Bursíkova křídla nad vnitrostranickou, levicově orientovanou opozicí reprezentovanou Danou Kuchtovou a Matějem Stropnickým. Právě ten se na nadcházející volbě stane Liškovým vyzyvatelem - o křeslo šéfa SZ se tak utkají dva pohrobci hlavních stranických rivalů, Kuchtové a Bursíka.

Matěj Stropnický patřil mezi nejvýraznější kritiky působnosti Strany zelených v koaliční vládě Mirka Topolánka. Jako místopředseda Republikové rady zelených býval označován za vnitrostranického oponenta Martina Bursíka. Do sněmovny v roce 2006 kandidoval také, ale neúspěšně.

Nyní má šanci ucházet se o předsednický post díky podpoře plzeňské krajské organizace. Tu zaujal tím, že chce stranu směřovat demokraticky ke „skutečnému zelenému programu, voličům, korektnosti a obecně zdravějšímu klimatu na politické scéně“. Delegáty víkendového sjezdu se pokusí získat programem „Demokratizujme trh!“ a vyzývá k návratu k zeleným kořenům.

0Matěj Stropnický (*1983) dosud nejvyšší post ve straně zastával v letech 2007-2008 jako místopředseda republikové rady, poté byl asistentem poslankyně Olgy Zubové. Členem Strany zelených je od roku 2002. Vystudoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia na FSV UK a nyní pokračuje v magisterském programu mediální studia. Vedle zastupitelství na Praze 3 pracuje jako novinář, publikoval např. v Literárních novinách. Je synem herce Martina Stropnického. Zahrál si Viléma ve filmu Máj od režiséra F. A. Brabce.

Linhart se vrací „na místo činu“

Jan Linhart je zatím poslední známý kandidát na předsedu SZ. Veřejnosti nepovědomá tvář se o křeslo předsedy zelených ucházela již na podzim 2008 v Teplicích. Patří mezi levicověji orientované členy, budoucnost vidí ve spolupráci s ČSSD, ale nebránil se ani koaliční spolupráci s ODS a KDU-ČSL.  Loni se pardubický zastupitel a řadový člen postavil jako třetí kandidát proti Kuchtové a Bursíkovi. Argumentoval tím, že chce stranu vyvést z politických půtek a bratrovražedných bojů. Získal však jen čtyři hlasy.

0Jan Linhart (*1951) je ryze regionální politik. Členem SZ je přerušovaně od roku 1990, v letech 1994-2003 totiž byl členem ČSSD. Od roku 1990 až do současnosti opakovaně zastával funkce na pardubické radnici. Radním se stal poprvé v roce ’90 (od roku 1991 i náměstkem primátora), podruhé v roce 2006. Pracoval jako realitní a finanční poradce, profesně je jakožto absolvent Elektrotechnické fakulty ČVUT spjatý s podnikem Paramo Pardubice.

Největší podporu má ale úřadující předseda. „Cítím poměrně silnou podporu a myslím, že i Matěj Stropnický prohlásil, že jeho kandidatura je spíše symbolická,“ řekl Liška. „Každý protikandidát si ale zaslouží respekt,“ dodal.

Stranická opozice poslala do boje dalšího koně

Druhý, sobotní den jednání kandidaturu na předsedu strany oznámil další z představitelů vnitrostranické opozice, Josef Jadrný. "Jsem dlouhodobý roční člen Demokratické výzvy (opoziční platforma - pozn.red.). Menšina ve straně má být slyšena velmi nahlas. Myslíme si, že máme straně co dát, a nechceme, aby byla naše práva upírána,„ řekl Jadrný, který zároveň ostře kritizoval minulé vedení: “Nedodržování programu, nedemokratičnost jednání uvnitř strany, neumíme komunikovat s lidmi. To chceme změnit."

Špatné podle něj bylo i angažmá v kabinetu Mirka Topolánka. „Do vlády jsme vstoupit měnit, ale měli jsme včas odejít – jakmile začala diskuse o radaru a změkčily se naše postoje k jádru. Program jsme prodali za to, že prá lidí bylo u vesla,“ upozornil Jadrný.

Ondřej Liška
Ondřej Liška
Více fotek
  • Ondřej Liška autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1175/117477.jpg
  • Dana Kuchtová a předseda strany Martin Bursík autor: Miroslav Rada, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/396/39572.jpg
  • Matěj Stropnický autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/683/68260.jpg
  • Jan Linhart zdroj: Strana zelených http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1279/127821.jpg
  • Josef Jadrný autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1283/128278.jpg