Placení parkování mobilem v Praze zatím nebude

Praha – Kdo zaparkuje v placené zóně v Praze, bude muset nadále hledat mince. Projekt placení prostřednictvím SMS se magistrát rozhodl odložit. Podle Libora Šímy z dopravního odboru je pro město nevýhodný, protože by město z dvacetikorunového parkovného dostávalo pouze třináct až patnáct korun. Navíc by muselo za tuto službu platit daň z přidané hodnoty. Představitelé Prahy se rozhodli projekt odložit po jednání s mobilními operátory, kteří požadovali více peněz, než byl magistrát ochoten dát.

„Operátoři jsou poněkud nenažraní. Částku, kterou by si strhávali, město nechce akceptovat,“ poznamenal Šíma. Město podle Šímy sice se samotným projektem nadále počítá, jeho realizace je ale zatím pozastavena. Zástupce magistrátního odboru dopravy upozornil, že pro vedení města je problém také placení DPH. Pokud vybírá poplatky za parkovné Praha sama, DPH platit nemusí. „Pokud to přepustí soukromníkovi, už je to služba a je třeba odvést DPH,“ dodal Šíma.

Zastupitel Petr Valenta přišel také s odlišným systémem placení parkování prostřednictvím mobilního telefonu. Mělo by podle něj být možné platit i pomocí prozvánění, kdy by po prozvonění konkrétního čísla strhl operátor zákazníkovi určitý poplatek. Platit tímto způsobem by ale zřejmě mohli pouze zákazníci českých operátorů.

Za zavedení platby pomocí SMS se dnes přimlouvali někteří opoziční zastupitelé. „Chtěla bych se přimluvit, aby byla tato možnost zavedena co nejdříve,“ uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ).