Přejezd v Bezděčíně chrání závory

Bezděčín (Mladoboleslavsko) – Železniční přejezd v Bezděčíně u Mladé Boleslavi je od dnešního dne chráněn závorami. Na přejezdu na trati z Nymburku do Rumburku, který byl dosud chráněn jen světelnou signalizací, se stalo už několik tragických nehod. Modernizací prošlo během prací na přejezdu také světelné signalizační zařízení, informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Přejezd využívá kromě místní dopravy také řada řidičů, kteří jedou od Nymburku do Mělníka do Mladé Boleslavi a chtějí se vyhnout zpoplatněné rychlostní silnici R10. Na zrekonstruovaný přejezd by již neměli tak často vjíždět ve chvíli, kdy se blíží vlak.

Přejezd teď má čtyřbřevnové závory s automatickým ovládáním. „Jedná se o velmi bezpečný a spolehlivý systém, který je automaticky ovládaný jízdou vlaku. Je možné jej navázat na všechny typy staničních i traťových zabezpečovacích zařízení, což je pro plynulý provoz velmi důležité,“ řekl Zdeněk Chrdle, generální ředitel společnosti AŽD Praha, jež projekt realizovala.

Kontroly stavu zabezpečovacího zařízení jsou umístěny v dopravní kanceláři na mladoboleslavském hlavním nádraží. Technologická část včetně diagnostiky, přenosového a sdělovacího zařízení byla instalována do nového domku u přejezdu. Součástí zařízení je i dálkově ovládaná zvuková signalizace pro nevidomé. Náklady na stavbu byly zhruba 10,5 milionu korun, investorem byla Správa železniční dopravní cesty.

Na bezděčínském přejezdu zahynuli loni v červnu dva lidé v osobním autě, jehož řidič vjel pod motorový vlak. V říjnu 2007 zase přišel o život dvacetiletý řidič dodávky, rovněž on najel před vlak.