Německá policie předala do Čech Pitrova komplice

Praha - Německá policie dnes do Čech na hraničním přechodu Folmava předala Vratislava Romanovského, komplice uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, kterého zadržela koncem října. Policisté jej pak převezli do pankrácké věznice. Informovala o tom televize Prima. Romanovský a Pitr byli s podnikateli Miroslavem Provodou, Jiřím Syrovátkou a Milanem Jungem odsouzeni za daňové trestné činy. Romanovský dostal šest let vězení.

Zmíněná pětice byla obžalována z toho, že vymáhala po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jí to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravila asi o 51 milionů korun.

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Pražský vrchní soud pak tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem roku 2007 odmítl Nejvyšší soud. Syrovátkovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, loni soud trest odpustil.

Pitr, který býval spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi, zmizel v zahraničí a trestu se vyhýbá. Do vězení údajně nenastoupil z obavy o svůj život. Je na něho vydán také evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007.