Nový ředitel kladrubského hřebčína vzbuzuje částečné pochybnosti

Kladruby nad Labem – Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem začal pracovat pod vedením nového ředitele. Ministr zemědělství Jakub Šebesta jmenoval Jana Höcka. Kritici ale upozorňují, že to bylo bez výběrového řízení a někdejší šéf Státního zemědělského intervenčního fondu čelil v minulosti obvinění ze střetu zájmů. Za střet považují i to, že dodnes působí na soukromé veterinární klinice, která s hřebčínem úzce spolupracuje.

Před pár lety dohlížel na dotace proudící do zemědělství, dnes vede kladrubský hřebčín. Ještě jako ředitel intervenčního fondu kvůli rodinným firmám několikrát čelil střetu zájmů. Přesto ho ministr bez výběrového řízení jmenoval. Mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček říká, že jde o chovatele koní, který byl ministrovi doporučen odbornou veřejností.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta se střetu zájmů v tomto případě podle svých slov neobává. Jan Höck je ale předsedou představenstva soukromé firmy, která provozuje veterinární kliniku v Heřmanově Městci a s hřebčínem spolupracuje. Neumí si však představit, že by kvůli své nynější pozici musel odvážet koně k veterináři například do Brna.

Své funkce na veterinární klinice je Jan Höck ochotný se vzdát. Za prioritu teď považuje práci pro hřebčín a převod na příspěvkovou organizaci. Mezi koňáky stále panují obavy z možné privatizace. „Praze vůbec nejde o koně nebo o hřebčín,“ konstatoval bývalý ředitel Střední školy chovu koní a jezdectví František Petřík. Jan Höck to popírá.

Nově jmenovaný ředitel si nechává zpracovat hloubkovou inventuru majetku. Personální změny nevylučuje. Jeho úkolem má být příprava na evropské dotace, které areál nutně potřebuje. Lidé v hřebčíně přiznávají, že časté personální změny zatím vyvolávají jen napětí a nejistotu.

/*json*/{"map":{"lat":50.1170558941,"lng":15.4756164551,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.057138775987,"lng":15.488662719727,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Koně v hřebčíně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24