Handicapovaní stále musejí překonávat řadu bariér

Praha – OSN vyhlásila v roce 1993 3. prosinec jako světový den zdravotně postižených. Handicapovaní to nemají v řadě věcí vůbec lehké – naposledy Národní institut dětí a mládeže zjistil, že organizace pro zájmové kroužky s handicapovými téměř nikdy nepočítají. Někde se ale snaží postiženým vycházet vstříc. Například Krajský úřad v Karlových Varech se snaží postižené zaměstnávat, i když při tom musí v podstatě obcházet zákon. V Neratově v Orlických horách zase vzniklo občanské sdružení, které těmto lidem pomáhá. A nejen to, dokázalo do malé obce vrátit život.

Na každé volné pracovní místo by podle zákona měl krajský úřad vypsat výběrové řízení a zaměstnat nejlepšího uchazeče. Hodnotit by se mělo vzdělání, ale i zdravotní stav. „Handicapovaný je handicapovaný při výběrovém řízení, ale prostě vezmete ho, protože mu chcete pomoci, ale jste tím pádem za hranou toho zákona,“ říká ředitel karlovarského krajského úřadu Roman Rokůsek. Postižení jsou hrdí, že se vyrovnali se svým handicapem a odvádějí stejně dobrou práci jako jejich zdraví kolegové. A právě částečné získání ztraceného sebevědomí je pro handicapované velmi důležité.

Budovy krajského úřadu jsou přizpůsobené pro potřeby zdravotně postižených do nejmenších detailů. Ředitel Rokůsek by chtěl nabídnout práci více lidem se zdravotním problémem a domnívá se, že by poslanci měli dát možnost institucím, jako jsou například krajské úřady, aby mohly handicapované přijímat bez výběrových řízení. Ministerstvo vnitra se zatím rozhodlo pro jinou cestu. Chystá se spustit projekt, který zaměstnávání postižených usnadní – měl by přinést hlavně informace.

Video Události, komentáře s Janem Pucherem
video

Události, komentáře s Janem Pucherem

Díky handicapovaným se do vesnice vrátil život

V Neratově v Orlických horách zase Sdružení Neratov pomáhá lidem s fyzickým i mentálním postižením. V sudetské vesnici žilo donedávna jen pár obyvatel, hlavně chalupářů. Dnes ale začala fungovat třeba prodejna potravin i restaurace a do vesnice se díky tomu vracejí původní stálí obyvatelé. A nikdo nepochybuje nad tím, že za vším je neratovské sdružení. Handicapovaní pracují například v restaurační kuchyni, na farmě nebo v nebo v chráněné dílně, kde vzniká keramika, proutěné zboží a další výrobky.

A další pozitivní příběh ze života handicapovaných - Miluše Hrnčířová z Hněvic u Štětí na Litoměřicku je držitelkou hned několika rekordů. Pod křídly agentury Dobrý den v Pelhřimově se několikrát úspěšně pokoušela o co nejrychlejší nebo nejpočetnější výrobu miniatur, a to přesto že před víc jak dvaceti lety přišla kvůli vysokým napětím z trafostanice přišla o levé předloktí a dva prsty na pravé ruce. Její jméno je v knize rekordů zaznamenáno hned šestkrát.


O tom, že hluchoslepí mají vlastní abecedu, se dočtete zde.

O speciálních pomůckách pro postižené se dozvíte tady.