Návrh na zrušení zdravotnických poplatků míří do výboru

Praha – Levice dnes uspěla ve sněmovně s návrhem zrušit poplatky ve zdravotnictví. Novely teď míří do zdravotního výboru sněmovny. Poslanci ČSSD a KSČM se poplatky pokusili zrušit už několikrát. Pokaždé narazili v Senátu, který návrhy odmítl, sněmovna už ho pak znovu nepřehlasovala. Nové návrhy jsou téměř totožné, KSČM chce na rozdíl od ČSSD pouze zachovat ochranný limit 2 500 korun pro doplatky za léky. Ve sněmovně prošly oba.

 

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) připustil, že je ochoten část regulačních poplatků zachovat. Pro úplné zrušení prý asi nenajde dostatečnou podporu. „Pojďme návrhy použít jako nosič. Chápu, že v tuto chvíli nebude dost hlasů k úplnému zrušení poplatků, které by bylo asi správné, ale pojďme to využít, dát hlavy dohromady a vyřešit nejnesmyslnější a nejasociálnější poplatky,“ řekl poslancům Rath. Za nejnesmyslnější poplatek považuje 30 korun za položku na receptu. Podobně mluvil ještě před hlasováním i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle kterého jsou sociální demokraté ochotni přistoupit na kompromis.

Poslanci o zrušení poplatků:

Boris Šťastný (ODS): „Kdo dnes nebude hlasovat pro zamítnutí návrhu, stává se populistickým ničitelem českého zdravotnictví.“

00

David Rath (ČSSD): „Budeme hledat kompromisní řešení, aby pro něj zvedlo ruku 101 poslanců.“

Šťastný: Za telefonování se utratí daleko víc

Pravice mluví o populismu před volbami. „Je evidentní, že v této chvíli, kdy poplatky fungují a česká veřejnost si na ně zvykla, je návrh na jejich zrušení před volbami více než populistický a problematický,“ domnívá se šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Poplatky ve sněmovně také obhajoval Boris Šťastný (ODS). Podle něj poplatky představují solidaritu těch banálně nemocných s těmi vážně nemocnými. Oháněl se také tím, že Češi utrácejí daleko více například za telefonování, cigarety nebo výherní automaty.

Autorka komunistické novely poslankyně Soňa Marková argumentovala tím, že poplatky brání nejchudším lidem v přístupu ke zdravotní péči, a proto by měly být zrušeny. Jako kompenzaci příjmů navrhla zrušení limitů na zdravotní a sociální pojištění. Na tom by stát podle ní vydělal osm až devět miliard korun, takže by byla pokryta ztráta příjmů z poplatků, která činí asi pět miliard korun.

Sociální demokraté mají společně s komunisty dohromady 97 hlasů. To prosazení ve sněmovně stačí, protože pro návrh musí hlasovat většina z přítomných zákonodárců. V případě, že by novela neuspěla v Senátu, mohli by ho poslanci přehlasovat. Na to už je ale potřeba nadpoloviční většina ze všech poslanců, tedy 101 hlasů.


Teď pacienti platí za návštěvu lékaře a položku na receptu 30 korun. Šedesát korun stojí každý den hospitalizace v nemocnici a 90 korun lidé dají za ošetření na pohotovosti. Systém prošel několika změnami. Například původně platili všichni, nyní jsou od poplatků osvobozeni novorozenci, poplatky v ambulanci nemusí platit ani rodiče dětí mladších 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z běžných 5 000 na 2 500 korun pro doplatky za léky, to znamená, že všechny zaplacené doplatky nad tento limit se plátci vrací zpět. Poplatky zavedl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) od 1. ledna 2008.

Boris Šťastný
Boris Šťastný
Více fotek
  • Boris Šťastný autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1283/128202.jpg
  • David Rath autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1283/128203.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/979/97882.jpg
  • Poslanecká sněmovna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1236/123590.jpg