Extremisté zadržení 17. listopadu prý spáchali jen přestupky

Praha - Jednání bezmála padesátky lidí, které pražská policie zadržela v souvislosti s akcemi stoupenců krajní pravice 17. listopadu, policisté nakonec vyhodnotili ve všech případech jako přestupky. Policisté se podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové stále zabývají incidenty z mostu Legií, které následovaly po rozpuštění shromáždění krajně pravicové Dělnické strany u Národního divadla.

Akce příznivců ultrapravice v Praze 17. listopadu provázely násilnosti. Policie v den oslav 20 let od pádu komunismu v bývalém Československu zadržela v Praze 49 lidí, přičemž 33 z nich policisté podezírali z trestných činů. „Obvinění žádné nepadlo,“ řekla Zoulová. Zbylých 16 lidí se podle ní dopustilo přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

„Napadení reportéra na mostě Legií je stále prošetřováno jako podezření z trestné činnosti. Konkrétní osoba ale ještě obviněna nebyla,“ řekla Zoulová o potyčkách, které se 17. listopadu odehrály na mostu Legií po shromáždění u Národního divadla. Mezi napadenými byli i novináři.

Potyčky s policií a kamení na policejní auta

O několik hodin později tehdy přišly na řadu i potyčky s policejními těžkooděnci na Karlově náměstí a na Výtoni, při nichž tři policisté utrpěli lehká zranění. Policisté proto podezírali 33 lidí z útoku na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci kvůli tomu, že někteří z radikálů například házeli kameny na policejní auta.

Policisté nakonec dospěli podle Zoulové k závěru, že šlo například o přestupek rušení občanského soužití a v případě napadení aut o přestupek proti majetku. „Tím, že škoda nepřesahovala pětitisícovou hranici, tak to muselo zůstat u přestupku,“ řekla Zoulová. Pozvánky na všechny akce krajní pravice se objevily na webu Odpor.org, který je spojován s neonacistickým Národním odporem.