České dráhy plánují opět za rok posílat pendolina do Bratislavy

Ostrava - České dráhy chtějí od prosince příštího roku opět nasadit pendolina mezi Prahou, Brnem a Bratislavou. Ty budou přitom na této trati po třech letech provozu od letošního 15. prosince zrušeny. Podle ředitele marketingu osobní dopravy Českých drah Aleše Ondrůje už začala jednání se slovenskou stranou. Právě už při pořizování souprav pendolino dráhy počítaly s jejich využitím na dlouhých mezinárodních tratích.

„Pendolina nyní jezdí do Vídně. Se slovenskou stranou jednáme, aby se spojení do Bratislavy obnovilo od prosince 2010. V jednání je nový model jízdního řádu. Ten současný respektuje určité provozní požadavky slovenské strany. Ukazuje se ale, že asi budou přehodnoceny,“ řekl Ondrůj. ČD naopak oznámily, že od zavedení nového jízdního řádu v polovině prosince o dva páry spojů posílí spojení pendolinem mezi Ostravou a Prahou. To podle Ondrůje ale nesouvisí s nedostatečným mezinárodním využitím moderních souprav.

Nové spoje pendolina nahradí dosavadní pomalejší vlaky IC Manažer a Leoš Janáček. Rychlovlaky budou jezdit přibližně ve dvojhodinovém intervalu. Podle Ondrůje tento krok vedení ČD souvisí výhradně se zájmem cestujících o dopravu pendolinem. Další změnou, kterou podle Ondrůje uvítají především cestující z Karvinska a Frýdecko-Místecka, je od 15. prosince pondělní ranní spojení vlakem SC Pendolino z Třince přes Český Těšín a Karvinou do Prahy.

Novinky dráhy chystají i pro cestující, kteří využívají vlak na přepravu mezi českými a polskými městy. Například od ledna vyjedou nové přímé vlaky z Bohumína do Krakova, Opole a Katovic. Vlaky budou odjíždět ráno či dopoledne. Vracet se pak budou v odpoledních hodinách. Na tyto spoje budou navazovat další vlaky do Ostravy. Naopak pro malé vytížení ruší ČD vlaky osobní dopravy na hraničním přechodu Český Těšín - Ciezsyn.