Výměna kabelů komplikuje provoz na Jižní spojce

Praha - Kvůli výměně kabelových rozvodů je na Jižní spojce v Praze omezen provoz. V místech od Lanového po Barrandovský most je po kratších úsecích uzavřen vždy v jednom směru levý pruh, o víkendech může být doprava omezena také v obou směrech. Dělníci pracují u středového dělícího pásu. Kromě kabelů elektrického osvětlení se vyměňují také optické kabely, které přenášejí data z telematických zařízení. Kdy opravy skončí, není zatím jasné. Eltodo totiž musí žádat o povolení na každý úsek u Technické správy komunikací, která vyhodnocuje, jaký vliv bude mít oprava na plynulost dopravy.

Podle mluvčího společnosti Eltodo Jana Rafaje jsou kabely veřejného osvětlení na Jižní spojce v havarijním stavu. Jsou zpuchřelé a jejich stav se prý zhoršil natolik, že dělníci nejsou schopni je opravit v nočních hodinách. Podle Rafaje zaznamenali v letech 2000 až 2004 celkem 42 poruch kabelů, v letech 2005 až 2009 dokonce 87 poruch.

„Časté výpadky veřejného osvětlení na Jižní spojce ohrožují bezpečnost provozu a také přenos dat o provozu na Jižní spojce z dopravních kamer a detektorů do pražského dopravního informačního centra,“ doplnil Rafaj.