Policie nabírala nováčky, kvůli penězům je nakonec nepřijme

Praha - Policie nemůže přijmout zájemce, kteří se jí přihlásili v letošní náborové kampani. Potřebuje sice přibližně 3000 nových příslušníků, ale nemá peníze na jejich platy. Náborová kampaň pod heslem „Pomáhat a chránit“ začala ve druhé polovině dubna a trvala do června. Do policejních řad nalákala 10.000 lidí. Policie však vinou krize musela zastavit nabírání nových příslušníků a odevzdat peníze na volná tabulková místa.

Náborová kampaň přitom stála policii 20 milionů korun. Kampaň měla podle personálního ředitele policie Romana Fidlera za cíl nabrat nové lidi a také zvýšit hrdost současných policistů na jejich povolání. To druhé se prý povedlo stoprocentně. „Dostali jsme se na běžné číslo odcházejících policistů. Při běžném roku je přirozená fluktuace 1 500 lidí,“ doplnil Fidler. Letos podle něj zatím odešlo ze služebního poměru 1 800 policistů.

Na kampaň zareagovalo podle personálního ředitele 10 000 zájemců. Z toho 45 procent by mohlo projít všemi vstupními testy. „Ekonomická krize zasáhla i policii a museli jsme odevzdat peníze na volná místa,“ řekl Fidler s tím, že policie nebude dál nabírat nové zájemce o policejní službu, pouze jen doplňovat místa po odcházejících.

K letošnímu září u policie působilo 43 859 příslušníků. V roce 2008 měla policie například 48 000 tabulkových míst, zároveň však chybělo téměř 5 000 policistů. Nejvíce strážců zákona za poslední roky odešlo do civilu v roce 2007, tedy v době, kdy začal platit nový služební zákon, který zajišťuje déle sloužícím policistům vysoké výsluhy. Za vlnou odchodů od policie je i generační výměna pracovníků. Odlivu od policie čelilo vedení resortu náborovou kampaní, jejíž loňská část pomohla přilákat do řad policie nejvíce nováčků za posledních pět let - téměř 3 800 lidí. Počet přijatých příslušníků tak loni přesáhl počet těch, kteří od policie odešli.