Otevřela se další část slovenské D1

Poprad (Slovensko) – Zkrácení cesty autem z Bratislavy do Košic umožnila nově zprovozněná podtatranská část slovenské dálnice D1 mezi obcemi Mengusovce a Jánovce. Ta prodloužila zkompletovaný úsek z Invanchové do Mengusovců na osmdesát kilometrů. Informovali o tom zástupci slovenské Národní dálniční společnosti (NDS). Úsek Mengusovce–Jánovce se otevřel dnes dopoledne.

Nová část dálnice usnadní život nejenom projíždějícím řidičům, kteří budou cestovat rychleji, ale především obyvatelům obce Svit, jejíž obyvatele již několik let trápí hustý provoz na hlavní silnici, která spojuje dosavadní konec D1 s podtatranskou metropolí Popradem.

Výstavba trvala přes tři roky a stála více než sto milionů eur. Nejnáročnější stavbou nové části dálnice byl téměř kilometrový tunel Bôrik. Zbytek dálnice byl slavnostně otevřen už v listopadu, avšak dosud nebyl uveden do provozu – nemohlo se jím tedy jezdit. Tunel totiž procházel zkouškami a proběhlo v něm cvičení záchranářů. Úřední otevření dálnice v době, kdy na ni ještě nemohla auta, kritizovala část slovenské opozice. Slavnostní akt, kterého se zúčastnil premiér Robert Fico a několik ministrů, totiž proběhl krátce před místními volbami.

Nedávno začaly i přípravné práce nutné k výstavbě pěti chybějících úseků dálnice D1 od severoslovenské obce Dubná Skala směrem na Košice. Premiér Fico nedávno řekl, že banky přislíbily peníze na výstavbu těchto úseků, které jsou součástí projektu soukromě veřejného partnerství (takzvané PPP projekty). Financování by mělo být definitivně uzavřeno v polovině února příštího roku.

Ficův kabinet chce za pomoci PPP projektů na Slovensku urychlit výstavbu silniční infrastruktury. Původně plánoval, že Bratislavu a Košice dálnicí spojí do roku 2010, tento termín ale podle zástupců vlády oddálila světová krize. Ministerstvo dopravy teď počítá s rokem 2013.