Sněhuláci chtějí zachránit Ježíška a pomoci onkologii

Hradec Králové - Nadšenci v kostýmech sněhuláků budou v příštích dnech obcházet města ve snaze připomenout lidem tradiční hodnoty českých Vánoc. Projekt s příznačným názvem Zachraňte Ježíška doprovází také petiční akce a pomoc brněnské onkologii. Zarytí nepřátelé Santa Clause již dnes poukazovali na českého Ježíška v královéhradeckých ulicích.

„V době komunistického režimu nám více než čtyřicet let vnucovali Dědu Mráze, teď je nám zase vnucován komerční symbol Vánoc Santa Claus. To razantně odmítáme,“ uvedl pro Českou televizi spoluautor projektu Tomáš Zdechovský. Autoři svorně prohlašují, že k českým Vánocům patří český Ježíšek, nikoliv „obtloustlý vousatý děda v červeném kostýmu“, ať už se nazývá jakkoliv.

Jana Kodysová o tom, že Vánoce se zbytečně stávají svátky stresu:

„Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce, ve kterých jde především o pocit blízkosti se svými bližními a nikoliv o materiální věci. Vždyť i Ježíšek se narodil v chlévě a dary pro něj byly pouze symbolické.“

Další podobné demonstrace se budou letos konat v desítce měst, například v Pardubicích, Jihlavě, Strakonicích či Zlíně. Demonstrace vyvrcholí 18. prosince před Úřadem vlády, kde autoři předají petici premiérovi Janu Fischerovi. „Když Česká republika může vynaložit spoustu peněz na kampaň Evropě to osladíme, tak proč by nemohla uvolnit peníze na podporu českých Vánoc,“ řekl Ondřej Švrček.

Projekt je možné podpořit na http://www.zachrantejeziska.cz/, kde lze podepsat petici, poslat vánoční přání či podpořit nákup monitoru pro brněnskou dětskou onkologii. „Do budoucna bychom chtěli, aby se web projektu stal místem s informacemi o tradičních vánočních zvyklostech,“ řekl Zdechovský.