Liškovo křídlo na kongresu zelených zatím dominuje

Brno – Stranické křídlo Ondřeje Lišky má na sjezdu Strany zelených zřejmě převahu, což ukázalo už hlasování o programu třídenního sjezdu. Delegáti jasnou většinou odmítli návrh, aby se kongres vůbec zabýval kontroverzní změnou stanov. Neprošel ani návrh změny jednacího a volebního řádu, aby byly stanovy schvalovány dvoutřetinovou většinou. Protikandidát Ondřeje Lišky Matěj Stropnický pak neuspěl ani s požadavkem, aby byla na dřívější dobu zařazena obecná programová diskuse, a do programu se nedostal ani požadavek na volbu členů republikové rady přímo na kongresu. Předsednictvo strany chce, aby širší vedení bylo příště složeno jinak.

Delegáti odsouhlasili jednací řád kongresu, podle kterého bude smět každý delegát vystoupit pouze dvakrát, přičemž poprvé bude moci mluvit dvě minuty, podruhé už pouze minutu. Návrh, aby se obě časové lhůty o minutu prodloužily, delegáti odmítli. Poměr hlasů mezi stranickými křídly se ale může ještě změnit, protože někteří delegáti dorazí do Brna až na zítřejší volbu předsedy strany. V té se utkají Ondřej Liška, Matěj Stropnický a také Jan Linhart. 

Místopředsedy budou delegáti vybírat z asi dvaceti kandidátů. Všichni se museli přihlásit už dnes, aby jim delegáti mohli napsat své dotazy. Předvolební diskuse se totiž podle jednacího řádu konat nebude, zájemci o funkce budou odpovídat pouze na písemné otázky.

Předsednictvo strany chce na sjezdu omezit vliv republikové rady, což byl nejvlivnější orgán Strany zelených v době mezi kongresy. Návrh, o kterém budou delegáti jednat v neděli, má znamenat zásadní obrat v chodu strany. Pokud by prošel, byla by republiková rada příště podřízena předsednictvu strany. 

Rada by byla volena jiným způsobem a neměla by vlastní předsednictvo. Jde o změnu, kterou se na loňském teplickém sněmu nepodařilo prosadit tehdejšímu předsedovi Martinu Bursíkovi. Za klíčový označuje předsednictvo strany také návrh svolávat stranický sjezd každý rok, jednou jako volební, podruhé programový.

Liška zdůrazňoval úspěchy zelených, připustil i některé chyby

V úvodní den sjezdu vystoupil Ondřej Liška s projevem, ve kterém shrnoval dosavadní působení strany ve vysoké politice. Zelení podle něho zklamali veřejnost vnitřními spory. V praktické politice ale dosáhli řady úspěchů, které ovšem nedokázali lidem představit. „Jsem hrdý na to, že nejsme součástí kartelu moci a peněz a že zelení neusínají, když přijde řeč na etiku v politice,“ prohlásil Liška v narážce na stranu TOP 09. Ta má v průzkumech větší podporu, ale lidé se podle něho začnou dívat na její kampaň a rétoriku a zjistí, že na TOP 09 není nic nového. Uvidí bývalého ministra financí Miroslava Kalouska a poslance, kteří dvakrát zvolili Václava Klause prezidentem, podotkl Liška. 

Ten také delegáty přesvědčoval, že se strana dostane do Poslanecké sněmovny, pokud se budou držet zelené politiky. Vyzdvihoval i úspěchy, kterých zelení dosáhli ve vládě. Když byl Martin Bursík ministrem životního prostředí, začalo prý Česko brát ekologickou krizi opravdu vážně. Zelení prý také podporovali Lisabonskou smlouvu a bránili Listinu základních práv EU, podpořili školství, bránili se korupčním praktikám, prosazovali antidiskriminační zákon a stavěli se uhelné lobby.