Zelený smír? Končí vnitrostranická opozice Demokratická výzva

Brno – Vnitrostranická opozice ve Straně zelených Demokratická výzva dnes oficiálně na stranickém sjezdu ukončila svou činnost. V kandidátském projevu na předsedu strany to řekl člen výboru Demokratické výzvy Josef Jadrný s tím, že se opozici povedlo provést od sjezdu, který se loni konal v Teplicích, k právě probíhajícímu sjezdu v Brně. Strana navíc podle Jadrného odstoupila od podpory amerického radaru a proběhne programová diskuse. Své projevy přednesli i další kandidáti: Jan Linhart, Matěj Stropnický a Ondřej Liška.

„Demokratická výzva dnes končí, protože splnila svou úlohu. Převedla opozici od sjezdu ke sjezdu,“ řekl Jadrný ve svém kandidátském projevu. „Je třeba učinit znovu vážný pokus o spolupráci s novým vedením. Pokud zvolí opět silové postupy a nebude směřovat k demokracii a otevřenosti, ke sjednocení, bude třeba zformovat opozici novou,“ dodal Jadrný, načež se vzdal kandidatury ve prospěch Matěje Stropnického, dalšího představitele vnitrostranické opozice.

Kandidátský projev Matěje Stropnického byl ostře kritický; ČR v něm označil za zapšklou provincii, již ovládá betonářská a energetická lobby a vším prostupující korupce, „která stojí za vznikem vlád, za jejich pádem, za volbou prezidenta i za získáváním vysokoškolských titulů.“ Prezidenta Václava Klause obvinil z odsunu Česka na periferii v tématech Evropské unie a ochrany klimatu. Předchozí vedení kritizoval za mocenské praktiky a ztrátu podpory zeleně orientovaných veřejných osobností. Vstupem do Topolánkovy vlády se podle Stropnického zdiskreditovala. Ve straně chce prosazovat přímou demokracii v podobě shora i zdola častých vyvolávaných referend. Zaměřil se i na ekonomickou problematiku. Vyzval k návratu k progresivnímu zdanění a demokratizaci trhu.

Video Kandidátský projev Ondřeje Lišky na kongresu SZ
video

Kandidátský projev Ondřeje Lišky na kongresu SZ

Demokratická výzva je frakce Strany zelených, která podle svých slov usiluje o návrat strany k původnímu programu, založenému na ochraně životního prostředí, ochraně míru, ochraně lidských práv a sociálně-tržním hospodářství. Zdůrazňuje posilování vnitrostranických demokratických mechanismů a o větší zapojení veřejnosti do práce uvnitř strany i do uplatňování zelené politiky v praxi.

0Její hlavní představitelkou byla bývalá členka SZ a bývalá první místopředsedkyně Dana Kuchtová, kritička Martina Bursíka. Kvůli poškozování strany byla Republikovou radou SZ v březnu tohoto roku vyloučena a dodnes neúspěšně usiluje o návrat. „Pokud bude vedení pokračovat v těch metodách, které se používaly už dříve, tak musí počítat s tím, že o pozice včetně mě opět utvoří nový útvar a opět se projeví staré spory. Myslím si, že si to Ondřej Liška uvědomuje,“ řekla na sjezdu Kuchtová. „Cítím se být stále zelenou političkou, byť bez legitimace Strany zelených,“ dodala.

"

Ondřej Liška přednesl projev s hlavním sloganem „Vaše strana je Strana zelených“. V jeho úvodu kritizoval „modrou, červenou a oranžovou politiku“. Zároveň upozornil, že zelení mají voličský potenciál až sedmadvacetiprocentní. Vyjmenoval politické priority své strany: ochranu životního prostředí, boj proti korupci, proevropskou politiku, rovnost šancí a myšlenku udržitelné ekonomiky. „Jsme jedinou stranou, která sází na tvorbu zelených pracovních míst a tvorbu rozmanitých druhů podnikání, nejen tvorbu velkých korporací,“ řekl Liška. Vyzval k aktualizaci politického programu s cílem do dvou let je upravit. Od ledna chce pracovat na změně volebního programu. Zdůraznil nutnost ustálit procedury, jak vznikají politická stanoviska. Vyslovil se také pro přijetí normy o vnitrostranickém referendu, o němž mluvil ve svém projevu Stropnický.

Podle dalšího kandidáta, Jana Linharta, strana nevyužila sílu tří ministrů v předchozí vládě k tomu, aby prosadila maximum ze svého programu. Za selhání považuje hlavně postoj k americkému radaru. Navrhnul, aby se předsednictvo strany stalo součástí republikové rady, aby byly jasně stanoveny pravomoci nejvyšších stranických orgánů a zdůraznil nutnost vnitrostranických referend. Svůj přínos vidí především ve zkušenostech. „Ve zkušenostech, rozvaze a nezávislosti vidím svou přednost před svými mladými kandidáty. Nejsem spojen s žádnou skupinou, ať už ve straně či mimo stranu, což mi umožňuje posuzovat věci objektivně,“ řekl Linhart. „Předseda strany musí být symbolem hodnot, které strana hájí,“ dodal.