Zelení zvolili své vedení - není v něm žádný Liškův kritik

Brno - Prvním místopředsedou Strany zelených se dnes stal na sjezdu v Brně bývalý unionista František Pelc, jak si přál nový šéf zelených Ondřej Liška. Pelc porazil ve volbě pražského radního Petra Štěpánka a sympatizanta vnitrostranické opozice Milana Přívratského. Sílící Liškovo stranické křídlo tak obsadilo i post druhého muže strany. Druhou místopředsedkyní se stala Martina Pokorná, třetím místopředsedou náměstek brněnského primátora Martin Ander, jenž tuto funkci zastával i doposud. 

Členka zastupitelstva Libereckého kraje Pokorná dostala 138 z 249 platných hlasů, porazila členku dosavadního předsednictva Zuzanu Drhovou a Moniku Štayrovou. Ander dostal 136 z 250 hlasů a porazil Štěpánka. Náměstek ministra životního prostředí a bývalý poslanec Unie svobody Pelc dostal 134 z 247 hlasů. V kandidátské řeči se postavil za někdejšího předsedu Martina Bursíka a za to, že stranu dovedl k úspěchu ve volbách v roce 2006 a k šesti poslaneckým mandátům. Zároveň ale kritizoval vnitrostranické spory, kvůli nimž se strana stala pro veřejnost nesrozumitelnou.

„Jsme liberální strana, ke které mnohost a výměna názorů patří. Budeme ale muset lépe sladit to, že na jedné straně je mnohost názorů naše bohatství, na druhé straně, že síla je v jednotě. To se nám příliš vybalancovat nepovedlo,“ řekl Pelc po svém zvolení. Lék spatřuje ve větším důrazu na práci expertních skupin a zlepšení komunikace v osobních přístupech i v osobní disciplíně. „Pakliže má někdo menšinový názor a má potřebu jej sdělit, měl by dodat, že zároveň respektuje většinový názor,“ řekl Pelc.

Předsednictvo strany doplní řadoví členové Zuzana Drhová, Ladislav Vrchovský a Eva Tylová, které delegáti sjezdu zvolili večer. Drhová i Vrchovský byli i v končícím předsednictvu, celkem delegáti vybírali z osmi kandidátů.  I když po dnešku nebude ve vedení strany Martin Bursík ani jeho partnerka Kateřina Jacques, většina z nově zvolených funkcionářů pochází z okruhu Bursíkových sympatizantů. Do vedení se nedostal ani jeden z otevřených kritiků dosavadního vedení. K příznivcům Martina Bursíka patří i Martin Komárek, kterého delegáti zvolili do čela revizní komise. Tento orgán rozhoduje o vnitrostranických sporech, a jeho obsazení je proto ostře sledováno. Jako řadoví členové komise byli zvoleni Dušan Oslej, Jan Lata a Milan Mraček.

Stropnický: Lidé ve vedení mají pochybnou minulost

Noví členové předsednictva strany mají podle neúspěšného kandidáta na předsedu Matěje Stropnického velmi spornou minulost. Prvního místopředsedu Františka Pelce a druhou místopředsedkyni Martinu Pokornou viní ze zakládání účelových stranických organizací před teplickým sjezdem na Liberecku. Zástupkyně předsedy Eva Tylová je prý se stejnou záležitostí spojena ve středních Čechách. Pelc navíc působil ve vedení Unie svobody a měl blízko k jejímu předsedovi Pavlu Němcovi. „Němec byl spojen s celou řadou podivných justičních kauz včetně katarského prince,“ podotkl Stropnický.

Nový předseda zelených Ondřej Liška nebude mít na tyto lidi podle Stropnického žádný vliv. „Oni nebudou prostředkem toho, aby se Strana zelených odpíchla od svého vládního angažmá a začala se nějak obrozovat,“ soudí. Drží prý Liškovi palce, ale jeho úloha bude podle něho hodně těžká.

Ondřej Liška je naopak s výběrem sjezdu spokojen, nové spolupracovníky označil za ostřílené politiky. „Jsem šťastný a hrdý na to, že to jsou oni. Jsem přesvědčen, že právě s tímto týmem budu schopen realizovat vizi, která dnes dostala na brněnském sjezdu silný mandát a která by měla zelené znovu přivést do Poslanecké sněmovny.“