Bílinská ČSSD řešila nápadně velký počet nových členů

Bílina - Místní organizace ČSSD v Bílině řešila hromadný nábor nových členů, v krátké době totiž požádalo o členství skoro sto lidí. Podobné pokusy bývají označovány jako velrybářství a často slouží k ovládnutí stranické organizace. Předseda teplické sociální demokracie Vlastimil Aubrecht uvedl, že za přílivem žádostí o členství stojí nejspíše jeden člověk. Místní organizace tak z 57 přihlášek přijala jen tři lidi. S podobnými praktikami se na severu Čech potýká i ODS.

Zbylé přihlášky mají v Bílině projednat asi za dva měsíce. Aubrecht uvedl, že místní organizace má právo nesouhlasit se vstupem nových členů. Neúspěšní uchazeči o členství podle něho mají právo se proti nepřijetí odvolat k okresní organizaci strany, která buď nepřijetí potvrdí, nebo jim zajistí vstup do nějaké jiné sousední místní organizace.

Bílinská organizace strany má asi 30 členů, proto byl zájem tolika lidí o členství velmi nápadný. Podobný hromadný vstup nových členů už Aubrecht jednou zažil, a to krátce před uzavíráním kandidátek před zrušenými podzimními volbami do sněmovny. Některá média tehdy spekulovala, že za nástupem stojí krajský předseda ČSSD Petr Benda. Původně byl hlavním kandidátem na teplického lídra do sněmovny Aubrecht, ale po hromadném vstupu nových sociálních demokratů se teplickou jedničkou stala herečka Kateřina Brožová následovaná hokejistou Jiřím Šlégrem, které prosazoval předseda strany Jiří Paroubek. Brožová se kandidatury nakonec vzdala.

Deník Právo dnes napsal, že ČSSD v Ústeckém kraji, která je domovskou organizací Paroubka, je po hromadných nástupech nejpočetnějším regionem v republice. Podle některých sociálních demokratů je za tím snaha přehlasovat silné moravské regiony. S hromadnými vstupy členů měla v minulosti v regionu problémy i ODS. Naposledy výkonná rada rozpustila kvůli údajnému vstupu černých duší místní organizaci v Děčíně.