Mikulášský bazar už pátým rokem přispěl na charitu

Praha – Stovky lidí zavítaly na pátý ročník Mikulášského charitativního bazaru, který nabízí různé dárky z chráněných dílen. Výtěžek z jejich prodeje směřuje na charitu. Mezi návštěvníky byli i Dagmar a Václav Havlovi, protože mikulášský bazar tradičně pořádá v pražském kostele svaté Anny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Akci moderovala herečka Eva Holubová. Pro děti byl připraven dětský koutek, kde mohly malovat nebo třeba zdobit vánoční cukroví.

Letos se na mikulášském bazaru sešla víc než desítka neziskových organizací, které z prodeje dárků podporují zejména chráněné dílny pro zdravotně postižené občany. Například občanské sdružení Fokus Praha ve spolupráci s Výborem dobré vůle nabízí upomínkové předměty a dárky pro děti i dospělé, které vyrábějí lidé s duševním onemocněním, zejména schizofrenií.   

Sdružení Mamma Help zase podporuje ženy s nádorovým onemocněním prsu. Na podporu jeho dílen směřuje výtěžek z prodeje vyšívaných vánočních přání, vonných sáčků, jehelníčků a záložek do knih. Nadační fond Inka podporuje nadané indiánské děti z Peru a prostřednictvím peněžní podpory jim umožňuje studovat. Tímto způsobem podporuje již 850 dětí. Tašky nebo ozdoby šijí a tkají děti z indiánských vesnic. Keramické misky a pletené proutěné košíky nabízí občanské sdružení Mathilda ve spolupráci s dalšími organizacemi, které se starají o nevidomé. 

Bývalá první dáma by všem dětem, které dnes očekávaly mikulášskou nadílku, popřála, aby měly zdravé rodiče, kteří je budou zahrnovat láskou. Václav Havel pak vzpomínal na Mikuláše v 70. letech, kdy sám chodil v přestrojení a přitom ho sledovala komunistická Státní bezpečnost. 

Mikulášové a čerti slavili i v centru Prahy

Mikulášský bazar ale v metropoli nebyl jedinou akcí, početné publikum přilákaly také oslavy na Staroměstském a Václavském náměstí, které doplnily atmosféru předvánočních trhů. Soutěžilo se o zajímavé ceny a volila se nejlepší maska čerta, anděla a Mikuláše. Na pódiu na Staroměstském náměstí pobavil malé i velké diváky zábavný program nazvaný Ukradené Vánoce. Na děti čekalo napínavé dobrodružství, do kterého se mohly samy zapojit, a řada písniček a soutěží o lákavé ceny. 

Ulice a uličky v okolí obou náměstí zaplnily davy návštěvníků, mezi nimiž nechyběli ani početní turisté ze zahraničí. Lidským hemžením se potulovaly také desítky čertů, andělů a Mikulášů, které doplňovalo i mnoho dětí s barevnými blikajícími rohy na hlavách.

Herečka po promítání tel. filmu Kanadská noc - 19.11.2008
Zdroj: ČT24
Autor: Marie Třešňáková