SANEP: Volby do sněmovny by vyhrála ČSSD před ODS a TOP 09

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhráli sociální demokraté s mírným náskokem před ODS. Poslanecké mandáty by získaly ještě TOP 09, KSČM a těsně také KDU-ČSL. Lidovci by se do sněmovny dostali s odřenýma ušima a zelení by pětiprocentní hranici vůbec nepřekonali. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP z přelomu listopadu a prosince.

Sociální demokracii by dalo hlas 26,3 procenta voličů a pro občanské demokraty by hlasovalo 23,6 procenta lidí. Nový hráč na české politické scéně - TOP 09 - by podle SANEP získal 13,9 procenta hlasů. Na čtvrtém místě v průzkumu skončila KSČM, kterou by volilo 11,2 procenta lidí. Lidovci získali rovných pět procent, které jsou zároveň nutné pro vstup do sněmovny.

Strana zelených, která tento víkend zvolila v Brně své nové vedení, by se do sněmovny nedostala, průzkum jí předpovídá tři procenta hlasů. Necelá tři procenta by získala také strana Věci veřejné. Statistickou chybu uvádí SANEP v rozmezí plus minus 1,5 procenta.

V případě teoretického převedení voličských hlasů na poslanecké mandáty by ČSSD získala 68 křesel, což by jí neumožnilo většinovou levicovou koalici s komunisty, kterým model předpovídá 28 poslanců. Naopak na pravé straně politického spektra je možná většinová koalice ODS s 58 mandáty s TOP 09, která by podle průzkumu získala v dolní komoře parlamentu 34 postů, a KDU-ČSL, jež by měla 12 poslanců. Výsledky umožňují i sestavení několika pravolevých koalic. Minimální možná odchylka je podle SANEP plus minus dva mandáty.

SANEP provedl průzkum ve dnech 19. listopadu až 4. prosince a zúčastnilo se ho 14 140 lidí ve věku 18 až 69 let.