Poklesne v příštím roce kvalita zdravotní péče? Rozhodně ne, tvrdí ministerstvo

Praha - Ministerstvo zdravotnictví vydá do konce roku úhradovou vyhlášku, protože se lékaři ani nemocnice v dohodovacím řízení na cenách péče pro příští rok neshodli. Navržená norma zavádí finanční limity, péči nad tento limit pojišťovny lékařům nezaplatí. Předseda České lékařské komory Milan Kubek proto minulý týden varoval, kvůli nedostatku peněz od pojišťoven budou lékaři nuceni omezit péči. Stejné varování vydala i Asociace českých a moravských nemocnic, která žádá zásah vlády, a souhlasí s tím ČSSD a KSČM.

Se slovy o snížení zdravotní péče v příštím roce ale nesouhlasí prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich – i když totiž příjmy pojišťoven kvůli hospodářské krizi klesají, peníze na kvalitní a dostupnou péči v příštím roce budou. „Po pečlivé analýze konstatujeme, že příjmy za rok 2009 jsou za celý systém veřejného zdravotního pojištění odhadovány v porovnání s rokem 2008 na zhruba 98 procent, naopak úhrady lékařům a zdravotnickým zařízením stouply letos o více než 12 procent,“ vysvětluje Friedrich. 

Také první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS) v Otázkách Václava Moravce uvedl, že peníze na zdravotnictví budou stačit. Výše úhrad stoupla loni o sedm procent a letos o osm, pokud tedy příští rok půjde do systému stejně peněz, není důvod, aby kvalita zdravotní péče poklesla. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková upozornila, že má resort zdravotnictví kvůli krizi omezený rozpočet a nemůže si dovolit příští rok výši peněz navýšit – jinak by se totiž zadlužovaly pojišťovny. Jenomže levice tvrdí, že bude lékařská péče bude méně dostupná a obtížnější bude dosáhnout na dražší léky.

Úhradová vyhláška se nelíbí ani krajským hejtmanům, dohodli se proto s premiérem Janem Fischerem a ministryní zdravotnictví, že zítra předloží k vyhlášce písemné výhrady. Jurásková v Otázkách uvedla, že se ministerstvo pokusí některé návrhy hejtmanů do vyhlášky zapracovat, její finální verze by měla být na konci příštího týdne. Ministryně také připomněla, že kraje nejsou součástí připomínkového řízení a ministerstvo jim tímto krokem vyšlo vstříc. 

Výtky hejtmanů shrnul v Otázkách středočeský hejtman David Rath (ČSSD), stát prý posílá krajům do rozpočtu méně peněz, ty pak nebudou mít tolik peněz na dotace nemocnic. Navíc dostali v minulých letech různí poskytovatelé zdravotní péče rozdílné částky, a to často bezdůvodně. Zatímco například praktičtí lékaři prý dostali přidáno 18 procent, léčebnám dlouhodobě nemocných dokonce příjmy o procento poklesly – právě tato zařízení přitom ze svého platí kraje. „Součty všech segmentů pro rok 2010 musí být neutrální,“ reagovala Dana Jurásková. Může se ale stát, že některý poskytovatel dostane přidáno víc, jinde pak ale bude muset ministerstvo ubrat.

Výdaje do českého zdravotnictví v Česku rok od roku stoupají, v přepočtu na jednoho obyvatele šlo do zdravotnictví v roce 2003 19 130 korun, v roce 2008 už to bylo 24 860 korun, celkem skoro 260 miliard. Přesto jsou nemocnice zadlužené. David Rath ale upozornil ještě na jednu statistiku, důležitější ukazatel je prý procento HDP, které stát vydává na zdravotní péči – tento ukazatel má Česko poměrně nízký, zhruba sedm procent - a v posledních letech prý dokonce poklesl. Středočeský hejtman upozornil třeba na Německo, kde tento údaj podle něj dosahuje deseti procent.