Jurásková kritizovala praktické lékaře kvůli očkování proti prasečí chřipce

Praha - Ministerstvo zdravotnictví není podle Dany Juráskové odpovědné za malý zájem o očkování proti prasečí chřipce, ministryně to řekla v Otázkách Václava Moravce s tím, že za to mohou samozvaní epidemiologové a vakcinologové z řad lékařů a média. Proti prasečí chřipce se v Česku očkuje druhý týden, vakcínu dostávají zdravotníci a lidé se závažným chronickým onemocněním - zájem o očkování je však poměrně malý.

Většina praktických lékařů si podle listopadového průzkumu myslí, že očkování začalo pozdě a je nedostatečně otestované, navíc je i špatně zorganizované. Většina dotázaných se domnívá, že prasečí chřipka je mediální bublina a dvě třetiny lékařů se nechtějí nechat očkovat s tím, že je to zbytečné nebo rizikové. 

Jurásková ale praktické lékaře kritizovala: „Praktičtí lékaři jsou odborníci, kteří bohužel nemají dostatek aktuálních informací. Bylo zjevné, že je ani nehledají,“ domnívá se ministryně. Její úřad se prý snažil doručit informace do ordinací poštou a s výrobcem vakcíny pořádá semináře. "Už si nedovedu představit, jakým způsobem praktické lékaře přesvědčit o tom, že ta vakcína je v pořádku, uvedla v Otázkách ministryně. Očkovací látka Pandemrix má prý všechny atesty evropských autorit.   

Stejně tak nesouhlasí s tím, že by se s očkováním začalo pozdě, v těchto dnech totiž očkuje i většina ostatních zemí. Ty přitom mají většinou vrchol chřipkové vlny za sebou, zatímco v Česku se očekává ve druhé polovině prosince. Podle modelů vakcinologů by navíc Česko mohla v příštím roce zasáhnout druhá chřipková vlna, přičemž očkování bude samozřejmě chránit i proti ní.

Počet chřipkových onemocnění v jednotlivých krajích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24