Politici hodnotí „zelený sjezd“ vesměs kladně

Praha – Volba stávajícího předsedy Ondřeje Lišky do pozice prvního muže Strany zelených na jejím aktuálním sjezdu v Brně českou politickou reprezentaci nepřekvapila. Nově zvolená podoba vedení zelených je pro ODS dobrým signálem a i pro ČSSD zůstávají zelení nadále potenciálním koaličním partnerem. KDU-ČSL ocenila hlavně soudržnost, kterou zelení na sjezdu předvedli, připravena je spolupracovat s kýmkoli kromě KSČM. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové zůstane pod Liškovým vedením strana i nadále otevřená jak nalevo, tak i pro středopravé voliče, což pro ni ale může být nebezpečné vzhledem k šíři záběru.

ODS chápe sjezd jako dobrý signál, výsledná podoba stranického vedení pro ni má největší koaliční potenciál. V projevech ostatních kandidátů na předsedu bylo podle mluvčího Martina Kupky jasně patrné, že zelení by jejich volbou dostali výraznější levicový charakter.

ČSSD a její předseda Jiří Paroubek Liškovi ke zvolení poblahopřál a zopakoval, že zelení jsou jedni z možných koaličních partnerů ČSSD pro vládní spolupráci. „Totéž už jsem ale říkal před volbami do krajských zastupitelstev před rokem, ve kterých ovšem zelení zcela propadli,“ podotkl.

KDU-ČSL ústy předsedy Cyrila Svobody ocenila soudržnost, kterou zelení na sjezdu předvedli. „Jsou a budou stranou, se kterou lze spolupracovat,“ řekl Svoboda. Volba Lišky předsedou pro něj nebyla překvapením.

KSČM výsledek volby také nepřekvapil. Podle předsedy Vojtěcha Filipa SZ setrvala na programových východiscích, které jí vtiskl ještě jejich bývalý předseda Martin Bursík. Ty podle něj znamenají odklon zelených od principů ekologických stran.