Se zabijáky za volantem mají soudci slitování

Praha – Partičku spiklenců nezřídka připomínají zákonodárci, soudci a viníci tragických dopravních nehod, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Podle blízkých obětí jsou takoví řidiči vrazi, avšak od soudů odcházejí se směšnými tresty. Z vůle politiků mohou dostat nanejvýš pětiletý trest, od soudců navíc často dostávají jenom dva nebo tři roky. Maximálně pět let zřejmě dostane opilý muž, který v sobotu srazil na přechodu v Opavě ženu s malým synem – matka zemřela, chlapec je v kritickém stavu. Další opilý řidič, který zabil letos na den dětí jedenáctiletou dívku na kole a těžce zranil jejího bratra i otce, dostal nejprve jenom tři roky, odvolací soud mu trest zvýšil na čtyři a půl roku.

Ještě snáze vyvázl také viník nehody, při níž ochrnula tehdy třiadvacetiletá studentka Věra Hejtíková. Do auta, kterým cestovala, narazil špatně osvětlený vůz jedoucí v protisměru. Jeho řidič neměl řidičský průkaz, zato měl „upito“. „Měla jsem stlačené plíce, roztrhaná játra, zlámaná žebra, úplně rozdrcenou pánev,“ popsala mladá žena, která se před nehodou zabývala tancem. Policie oběť ani nevyslechla a řidiče, který do jejího auta naboural, nechala ujet.

Zabiják za volantem = počítačový pirát?

Muž, který zavinil smrt jedenáctileté dívky, policii neujel, nadýchal přes dvě promile a ukázalo se, že již měl na kontě tři tresty za řízení pod vlivem alkoholu. Jeho vinu uznal i soud – a poslal ho do vězení na tři roky. Rodiče zabitého dítěte se o verdiktu dozvěděli z novin. Odvolací soud potom sice zvýšil trest k maximální možné výši na čtyři a půl roku, nepřihlédl ovšem k tomu, že obviněný řidič při nehodě také těžce zranil další dva lidi, díky tomu by mohl dostat až osmiletý trest.

Stejný trest jako řidič, který nejenom zabil, ale navíc sedl za volant silně opilý, a tak zvýšil pravděpodobnost havárie, dostávají například neplatiči alimentů nebo počítačoví piráti, kteří kopírují DVD.

I poslanci se rádi napijí

Mírný přístup k opilým řidičům, který volí zákonodárci a soudci, není zcela překvapivý. Také oni jezdí opilí a způsobují pod vlivem alkoholu nehody. Potom politici jako Ondřej Plašil, který řídil s 1,24 promile, nebo David Šeich, jenž nadýchal dvojnásobek, píší a schvalují zákony, které mají postihnout ty, kdo jezdí stejně jako oni, avšak mají menší štěstí a při divoké jízdě se jim někdo „připlete“ pod kola.

Soudci navíc hledí na opilé viníky smrtelných havárií jako na lidi, kteří by měli být polepšeni a dostat další šanci. Činí tak často i v případě, že řidič takovou šanci již dostal. „Trest prostě nemůže být odplata, ten musí směřovat také k polepšení pachatele, polepšení pachatele nejsou desítky let galejí,“ uvedl čestný předseda Soudcovské unie Libor Vávra.

Správní úřady, které mají trestat přestupky za řízení s menším množstvím alkoholu v krvi, u nás zase úmyslně či neúmyslně nestíhají. Ze zhruba čtrnácti tisíc policií ročně usvědčených přiopilých řidičů totiž dají trest jen asi devíti tisícům. Zbytek je promlčen.

Proti opilcům vznikly dvě petice

I proto teď pozůstalí po obětech nehod iniciují v Česku dvě skoro totožné petice. Jedna je na stránce alkoholzabijí.cz, druhá funguje přes mailovou adresu petice@volny.cz. První už atakuje hranici deseti tisíc podpisů, druhá je zhruba na třetině. „Myslíme si, že jedině to, že se zvednou tresty za to, že opilý řidič – ten kdo sedá za volant opilý – zraní či zabije člověka, je jediná šance, jak tomu zabránit,“ shrnula cíle e-mailové petice její mluvčí Petra Špindlerová.

Zákonodárci se zatím chovají jako chytrá horákyně. Trestní sazbu se sice snad i kvůli tlaku veřejnosti rozhodli zvýšit – ale pouze o rok. Soudci potom mohou klidně zůstat u svých tří let.