Evropská levice v Praze. Čeká socialisty úspěch, nebo oslabení?

Praha – Dvoudenní kongres Strany evropských socialistů (PES) se sjede do Prahy. Je to poprvé, kdy se vrcholná akce evropských sociálně demokratických stran koná v jedné z nových členských zemí Evropské unie. Více než tisícovka delegátů by na kongresu měla hovořit o tom, jak zlepšit pozici socialistů v evropské politice. Hlavním tématem je také boj proti klimatickým změnám. Na programu kongresu je i volba nového předsedy a vedení PES. ČT24 nabídne z této akce přímé přenosy. První už v 9:10, kdy promluví předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Přijedou sem evropští lídři

Seznam pozvaných hostů je nabitý. Naplní ho například předsedové evropských vlád. Pořadatelé avizují účast španělského premiéra José Zapatera, jeho řeckého kolegy Jorgose Papandrea či slovenského předsedy vlády Roberta Fica. Zúčastní se i srbský prezident Boris Tadić a lídři sociálních demokratů a socialistů v Německu, Francii a dalších evropských zemích. Kongres by měl navštívit i významný americký ekonom a laureát Nobelovy ceny Joseph Stiglitz.

Podle šéfa ČSSD Paroubka, který kongres svým projevem v pondělí zahájí, se evropská levice schází v situaci, kdy je sociálnědemokratické hnutí na křižovatce. Buď podle něj najde způsob, jak oslovit voliče a vrátí se k dřívějším volebním úspěchům, nebo ho čeká stagnace a další oslabení. „Lidé přestávají věřit politikům, že jsou schopni řešit jejich problémy a evropští socialisté se musí na ty věci dívat realisticky,“ uvedl Paroubek.

Kongres bude ekologický

Hlavním tématem kongresu má být kromě řešení dopadů ekonomické krize také boj proti klimatickým změnám. Kongres socialistů se koná ve stejné době, kdy v Kodani začne dlouho očekávaná klimatická konference. I proto je kongres organizován jako „bezuhlíkový“. Znamená to, že delegáti budou po Praze cestovat hromadnou dopravou a během setkání se budou používat například šálky a bloky z recyklovaného plastu nebo trička z biobavlny.

Generální tajemník PES Philip Cordery prohlásil, že socialisté si pro svůj kongres vybrali Prahu mimo jiné právě proto, že v českých sněmovních volbách příští rok čekají volební vítězství ČSSD a tím i politické body pro evropské socialisty.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/921/92041.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/111/11034.jpg