Větší než malé množství vlády bude jednat o drogách

Praha – Vláda se dnes bude zabývat nařízením, které přesně určuje množství drogy, jejíž držení už nebude jen přestupkem, ale trestným činem. Pevné ukotvení diskutovaného termínu „větší než malé množství“ bude nově závazné nejen pro policii a státní zástupce, ale i pro soudce. Nová pravidla pro držení i pěstování omamných látek a anabolik by v Česku měla začít platit od 1. ledna 2009, kdy vejde v platnost nový trestní zákoník.

Tabulky vše sjednotí

Zatím není zřejmé, kolik u sebe člověk může mít cigaret marihuany či gramů kokainu, aby za to skončil ve vězení. Policisté i státní zástupci o tom mají vlastní, odlišné tabulky a soudy se nakonec rozhodují podle vlastního uvážení. „Docházelo k tomu, že u jednoho soudu byly dva gramy konopí považovány za množství větší než malé, ale jiný soudce jindy řekl, že tři čtvrtě kilogramu je pro vlastní potřebu,“ tvrdí Tomáš Zábranský z Centra adiktologie.

Přesnější pravidla pro hodnocení drogových deliktů mají přinést tabulky, které budou právně závazné jak pro justici, tak pro státní zastupitelství i policii. „Účelem je zjednodušit činnost orgánů činných v trestním řízení, sjednotit a zejména zabránit případné kriminalizaci úplně normálního jednání,“ poznamenala k vládnímu návrhu ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Kolik pro vlastní potřebu?

Pokud vláda nové tabulky schválí, za přestupek se bude například v případě tvrdých drog považovat množství dvou gramů. Tolik průměrný uživatel potřebuje asi na dva až tři dny. V případě v Česku hojně užívané marihuany pak množství, které ve směsi s tabákem může vydat i na víc než 30 ubalených cigaret. 

Nově bude muset být bráno v potaz to, kolik droga obsahuje účinné látky. Také již bude jasné, co smí policie a soudy považovat za pěstování pro vlastní potřebu, což je hodnoceno jen jako přestupek. Podle vládního návrhu to bude pět samičích rostlin konopí či 40 plodnic psychotropních hub.