Rath rozdělí stovky milionů přes pochybnou firmu

Praha - Středočeský kraj se chystá svěřit rozhodování o 280 milionech korun pro neziskovky společnosti s ručením omezeným Global Line, která sídlí v panelovém domě na sídlišti v Praze 4 - Modřanech. Firma vznikla letos na jaře a zakázka od kraje je její vůbec první. Uvedly to Lidové noviny (LN). Podle nich má společnost základní jmění 200 tisíc korun a jejím jediným společníkem a jednatelem je dvaatřicetiletý Vít Novotný. „Vznikli jsme proto, abychom podnikali v sociálních službách,“ tvrdí Novotný. Dodal, že firma nevznikla jen proto, aby se mohla ucházet o 280 milionů korun.

„Chtěli jsme v této sféře podnikat,“ uvedl. Novotný tvrdí, že spolupracuje s asi 30 nebo 40 odborníky, ale jméno žádného z nich nechtěl prozradit s odůvodněním, že někteří si nepřáli být jmenováni. „Dva z nich například pracují pro Úřad vlády. Nemohu vám říci, kdo to je. Pomohli mi s projekty, ale nechtějí do toho být zainteresováni,“ vysvětlil.

Společnost Global Line je jednou ze dvou firem, jimž se Středočeský kraj chystá svěřit rozhodování o tom, kdo dostane celkem 560 milionů korun na sociální služby. Druhou společností, která bude rozhodovat o zbylých 280 milionech, je firma CWE. Obě už vyhrály výběrové řízení o návrh, jak peníze z evropského sociálního fondu mezi jednotlivé organizace rozdělovat. Firma Global Line má od kraje dostat 5 milionů korun. O konkrétní podobě smlouvy ale společnost zatím jedná.

Firma CWE se věnuje poradenství při čerpání z evropských fondů. Generální ředitel firmy Michal Mundl byl náměstkem karlovarského primátora. LN připomínají, že jako radní Mundl prosadil, že městská policie nebude hlídat soukromé objekty, které pak začala hlídat agentura, kterou sám založil. „Co má moje minulost v Karlových Varech společného se zakázkou od Středočeského kraje?“ ptá se Mundl.

„Kraj měl téměř neomezený prostor pro svévoli“

LN píšou, že Středočeskému kraji nevadí fakt, že ani jedna z firem nemá zkušenosti se sociálními službami. „Z předložených projektů v soutěži o návrh vyplývá, že je vypracoval tým odborně zdatných a zkušených odborníků v sociální oblasti, kterými tyto společnosti disponují,“ řekla středočeská mluvčí Berill Mascheková.

Středočeskou soutěž už řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podnět mu dalo sdružení Oživení. Podle něj byla soutěž postavena tak, že „kraj měl téměř neomezený prostor pro svévoli při hodnocení nabídek“. Kraj podle sdružení také zveřejnil soutěž později, než mu ukládá zákon.