Běchovice nechtějí křižovatku Pražského okruhu, jeho stavbu to může zpozdit

Praha – Ministerstvo zdravotnictví a pražské Běchovice vytvořily další z mnoha překážek, které brání dokončení Pražského okruhu. Ministerstvo totiž na žádost Běchovických zrušilo tzv. hlukové pásmo, jež hygienici vyhlásili v okolí plánované křižovatky, kde se má na okruh napojit Štěrboholská spojka. Zhruba 120 běchovických domů by se tak ocitlo v místech, kde by neplatily běžné hlukové limity. Stavba jihovýchodní části okruhu měla začít již příští rok na podzim. Obyvatelé Běchovic se tak ozvali velmi pozdě, podle starosty Ondřeje Martana proto, že jim o vyhlášení hlukového pásma nikdo neřekl.

„Když jsme to zjistili, bylo již téměř pozdě. V té chvíli nešlo udělat nic jiného, než říct, že s takovou podmínkou nesouhlasíme,“ řekl starosta Martan. Proti hlukovému pásmu se staví zejména občanské sdružení Praha-Běchovice, které je připraveno se kvůli křižovatce soudit. Podle běchovického starosty je důvodem především znehodnocení staveb, které by se ocitly v hlukovém pásmu. „Těchto 120 domů by bylo neprodejných a 120 rodin by zcela přišlo o své majetky,“ podotkl Martan.

Problém nyní musí vyřešit ministerstvo pro místní rozvoj. „Ministerstvo se bude touto kauzou zabývat. Musíme rozhodnout v zákonných lhůtách, máme tedy 60 dní. Nedá se odhadnout, jestli tato lhůta bude kratší, nebo bude naopak delší – pokud tam budou nějaká další odvolání,“ shrnul tiskový mluvčí úřadu Martin Ayer.

Běchovice nechtějí od svého požadavku ustoupit. Vyhlášení hlukového pásma hodlá radnice městské části zabránit za každou cenu. Starosta Martan nicméně poukázal na to, že pokud by se podařilo hluk omezit, Běchovičtí možná nebudou bránit výstavbě samotné křižovatky na plánovaném místě.

Obyvatelé městské části ovšem ztrácejí důvěru ve sliby státních orgánů, které si podle Martana protiřečí. „Před třemi nebo čtyřmi lety bylo na veřejných prezentacích projektu prezentováno, že pro snížení hlukového zatížení by se musely valy a protihlukové stěny zvednout o několik desítek metrů. V současné době jsme ujišťováni ŘSD, že to problém není – že by se to dalo udělat různými jinými opatřeními. Dochází k rozporu toho, co nám bylo řečeno před třemi čtyřmi lety, a co je tvrzeno teď,“ uvedl.

Běchovická křižovatka
Běchovická křižovatka