Reportéři ČT: Myslivci zřejmě upytlačili a vycpali desítky vzácných zvířat

Kladno – Kladenští policisté zatkli dva myslivce, kteří údajně lovili kromě povolených druhů zvěře i chráněné dravce, ledňáčky nebo vydry. Policie při zátahu zabavila desítky vycpaných zvířat. Mezi nimi i preparát sovy pálené, která měla dokonce kroužek ornitologické společnosti. Vycpané exponáty putovaly většinou do sbírek a na černý trh. Tento druh trestné činnosti ale není v našem zákoně z hlediska společenské nebezpečnosti dostatečně upraven. Pachatelům tak hrozí poměrně směšný trest. Horní hranice sazby je pět let. Podrobnosti k případu přinesli Reportéři ČT.

Policisté případ odhalili při vyšetřování krádeží aut. Z telefonních odposlechů tehdy zjistili, že se dva myslivci z vesnic nedaleko Kladna domlouvají na nelegálním lovu chráněných zvířat. A také na tom, jak zvířata vycpat a připravit k prodeji. Výr velký, sova pálená nebo ledňáček jsou přitom v české přírodě chráněné zákonem. „Chytání a jakákoliv nezákonná manipulace s těmito druhy je velmi závažné porušení zákona,“ řekla ČT Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí. Jen od sovy pálené u nás hnízdí asi jen dvě stě padesát párů.

Josef Roule (Policie ČR):

„Celkem jsme zadrželi přes sto padesát preparátů, převážně se jednalo o ptáky, kteří jsou všichni chránění, a některé savce, jako je lasička, hranostaj a vydra říční.“

Podle Miroslava Linharta z Policie ČR Kladno byla hlavním motivem sběratelská činnost. Policistům se ale oba myslivci při výslechu přiznali, že chráněné zpěvné ptáky stříleli a vycpané trofeje prodávali. Jeden z nich Tomáš Jelen ale tvrdí, že žádné chráněné druhy zvířat nelovil. „Heleďte, viděl jste mě? Neviděl,“ reagoval na dotaz Reportérů ČT. „Já je nelovil, já je sbíral,“ odpověděl druhý z myslivců Josef Macák. Zvířata prý chytal v době, když měla dobu lovu. Tehdy podle něj zákonem chráněná nebyla.

Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka ale potvrdil, že žádný dravý pták ani ledňáček není mezi lovnou zvěř zařazen. V současné době se podle něj pytlačí kvůli zisku, kdy se ulovená zvěř prodává například do restaurací nebo jako trofeje.

Za sbírku vycpaných zvířat by se nestydělo ani Konopiště

Miroslav Linhart:

„Jak se postupně rozkrývá tento případ, tak zjišťujeme, že dochází víceméně skutečně k drancování české přírody.“

Podle Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické se o trhu s vycpaninami příliš neví: „Toto je první větší případ, kdy se něco podobného podařilo nějak odhalit.“ Případ je výjimečný už tím, že se policistům podařilo usvědčit z pytlačení právě myslivce. Vyšetřování podobných kauz, ve kterých figurovali myslivci, totiž většinou podivně vázlo. „My máme určité informace, že členové některých mysliveckých sdružení kladou otrávené návnady,“ řekl už v lednu 2007 mluvčí Policejního prezidia Roman Skřepek.

Vyšetřování podobných kauz, kde figurovali myslivci, podivně vázlo

Za poslední tři roky policie zaregistrovala šestnáct případů otrav zvířat, kde podezření padá mnohdy i na myslivce. „V podstatě bohužel ani jeden případ z těch šestnácti nebyl vyřešen,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká. Vyšetřování všech případů, ve kterých jako podezřelí traviči figurují myslivci, přitom řídil z prezidia podplukovník Jan Hanzlíček, který je sám aktivní myslivec. V případě dvou myslivců z Kladenska se ale policii podařilo shromáždit velké množství důkazů, a proto věří, že se podaří pachatele usvědčit i odsoudit. „Budu velice rád, když takovýto člověk bude co nejpřísněji potrestán a opustí naše řady,“ dodal Kostečka.

Ještě před dvěma lety ale myslivci razantně vystupovali proti dvanáctému dílu Večerníčku o loveckém psovi Madle a malém rysovi jménem Ťap. Vadila jim především pasáž, kde se říká: „Lovec s puškou nebyl určitě hodný člověk ani dobrý myslivec. Nebyl ani chytrý a měl jedinou zálibu, střelbu.“ Myslivcům se nelíbil hlavně muž v hubertusu, který pálí po mláďatech. Podle nich může tato postava u dětí vyvolat dojem, že jsou myslivci špatní lidé.

Zadržený myslivec Tomáš Jelen
Zadržený myslivec Tomáš Jelen
Více fotek
  • Zadržený myslivec Tomáš Jelen autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1287/128626.jpg
  • Vycpaná vydra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1287/128621.jpg
  • Madla a Ťap autor: Karel Brož, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1287/128622.jpg