V Holubově se obec stará o nádraží

Holubov (Českokrumlovsko) - Jihočeský kraj platí Českým drahám za dopravní obslužnost ročně 527 milionů korun a přesto se musí ještě některé obce na vlastní náklady postarat o cestující na zastavkách. Mezi ně patří také Holubov na Českokrumlovsku. To se kraji nelíbí, radnice podle krajského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) totiž nemají suplovat práci železničářů. Podle dopravců jde o výjimečné případy.

V Holubově platí radnice místním za provoz a údržbu čekárny. Výdejna jízdenek je tam zavřená a čekárna i záchody zůstávají v provozu. O nádražní budovu se stará žena ze sousedství, otevírá ji pravidelně před příjezdem prvního ranního vlaku a zamyká večer.

Drážní budovu železničáři zavřeli před třemi lety. Desítky turistů se pak při špatném počasí tísnily pod blízkými stromy. Radnici se to nelíbilo a budovu nádraží si proto pronajala. „Rozpočet to nepovalí a funguje to dobře,“ řekl starosta Holubova Jaroslav Franěk (KDU-ČSL).

Výhrady k postupu dopravců mají zástupci kraje. O drážní objekty i o cestující by se měli starat železničáři. „Mně připadá, že tyto věci se přesouvají na obce nebo na kraj,“ uvedl Zimola.

Podle dopravců jde o zcela výjimečný případ a naopak se snaží nové přístřešky budovat. „Některé se nově otevřou proto, aby cestující měli zajíštěný komfort na Českých drahách,“ doplnil ředitel osobní dopravy ČD Jihočeského kraje Jiří Kafka.

Podle Fraňka se tento model provozování nádražní budovy osvědčil a doporučuje ho i ostatním starostům v obcích, kde ČD již nádraží uzavřely.