Žaloba ČSSD kvůli Kubiceho zprávě musí znovu před soud

Praha - Pražský městský soud se musí znovu zabývat sporem sociální demokracie s někdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Janem Kubicem a ministerstvem vnitra. ČSSD v kauze požaduje milion korun a omluvu kvůli takzvané Kubiceho zprávě. Městský soud sice v únoru žalobu ČSSD zamítl, odvolací pražský vrchní soud ale verdikt v neveřejném jednání zrušil, a navíc z kauzy vyloučil soudce Jaromíra Jirsu. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

„Rozsudek soudu prvního stupně se zrušuje a věc se vrací k dalšímu řízení, soudce Jirsa je vyloučen z projednávání a rozhodování věci,“ řekla k rozhodnutí odvolacího soudu mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Soud žalobu v únoru zamítl s tím, že zpráva se přímo o ČSSD vůbec nezmiňuje. Veřejná část dokumentu podle Jirsy hovoří o státu nebo státní správě, neveřejná část jmenuje konkrétní lidi. I kdyby se prokázalo, že informace z Kubiceho zprávy nebyly pravdivé, nemohly údaje poškodit sociální demokracii, protože se o ní dokument vůbec nezmiňuje, uvedl Jirsa při odůvodnění rozsudku. Kubice podle zrušeného verdiktu při sestavování zprávy neporušil zákon o policii, a navíc se neprokázalo, kdo zprávu zveřejnil. Jirsa tehdy také připomněl, že Kubice nebyl kvůli události trestně ani disciplinárně potrestán.

ČSSD ale v žalobě požaduje finanční zadostiučinění a omluvu za to, že stát a Kubice podle právníků strany obvinili sociální demokracii z propojení s organizovaným zločinem a z ovlivňování policejního vyšetřování. Obvinění obsažená v Kubiceho zprávě přitom podle právníků vycházela z neověřených údajů.


Kubiceho zpráva se dostala na veřejnost krátce před parlamentními volbami v roce 2006. Hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Podle ČSSD byla nepravdivá a poškodila její dobrou pověst. Podle právníků strany navíc obsahuje řadu nepravdivých a urážlivých informací.

Paroubkova stížnost na Kubiceho zprávu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24