Český červený kříž ocenil devět lidí za záchranu života

Praha - Český červený kříž ocenil devět lidí za záchranu života. Mezi oceněnými byl například strážník z Hradce Králové, který vytáhl z vody tonoucího. Další stateční zachránci pomohli lidem při prolomení ledu nebo jim včas poskytli první pomoc. Plaketu odvážlivcům, kteří neváhali riskovat svůj život, aby pomohli jiným, dnes v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice předal radní hlavního města Milan Pešák. Vedle toho organizace rozdala svým členům také tři desítky ocenění za dlouholetou práci.

Oceněn byl například sedmatřicetiletý strážník Pavel Hynek. Z Labe zachránil podnapilého muže, v ledové řece jej držel nad hladinou až do příjezdu záchranky. U městské policie pracuje 7 let, za tu dobu zachraňoval život už několikrát. „Byly případy, kdy se nám podařilo zachránit muže cukrovkáře, který měl hypoglykemický záchvat, nebo muže, který chtěl skočit z okna,“ řekl Hynek.

„Je mi ctí, že dnes mohu poděkovat devíti lidem, kteří se v pravý okamžik zachovali správným způsobem, zachránili život a nezřídka při tom riskovali svůj vlastní. Jejich duchapřítomnost a odvahu dnes alespoň symbolicky odměňujeme,“ řekl Pešák.

Podle šéfa ČČK Jukla lidé první pomoc neovládají

Pešák ovšem zároveň při předávání vyznamenání za dlouholetou práci politoval toho, že činnost členů Červeného kříže není dostatečně oceňována. „Práce lidí Českého červeného kříže je pro Českou republiku velmi významná. Myslím si, že je nesmírná škoda, že jejich činnost je ve společnosti trochu opomíjena. Přitom se s ní setkává snad každý občan během svého života, ať už při úrazech, nebo dopravních nehodách, srdečních příhodách a jiných zdravotních komplikacích,“ upozornil Pešák před předáváním vyznamenání a plaket.

Český červený kříž (ČČK) plaketu uděluje od roku 1984, nejčastěji za včasné a správné poskytnutí první pomoci. Podle prezidenta ČČK Marka Jukla ale stále méně lidí ovládá její zásady. „Ukazuje, že v populaci většina lidí neumí takové úkony udělat nebo k tomu není ochotná. Ale jsou to věci, které zaberou několik málo desítek vteřin a umějí život doopravdy zachránit,“ řekl Jukl.