Učitelé přesvědčovali poslance, aby jim zachovali platy

Praha - Stovky učitelů přišly dnes přesvědčit poslance, aby v roce 2010 zachovali jejich platy na nynější výši. Znamenalo by to přidat školství 3,1 miliardy. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka se výsledek dnešní akce projeví až ve středu při hlasování o rozpočtu, podporu školským požadavkům však podle něj vyslovily dva levicové kluby, tedy ČSSD a KSČM, a také poslanci dalších stran.

„Příslib tady je. Vypadá, že je silný. Pokud přijdou všichni poslanci, kteří slíbili podporu, do práce, tak určitě rozpočet kapitoly školství zůstane na stejné úrovni jako letos. To by byla dobrá zpráva pro vzdělávání,“ řekl Dobšík. Požadavky školských odborů podle něj podporují například poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) či nezařazená Olga Zubová, ale i poslanec a šéf Strany zelených Ondřej Liška.

V dešti před budovu Poslanecké sněmovny přišly asi tři stovky učitelů z celé republiky. Většina postupně navštívila i galerii, odkud mohla sledovat jednání poslanců.

Školské odbory předpokládají snížení učitelských platů v roce 2010 až o 1200 korun měsíčně, a to kvůli omezení nenárokových složek platu. Podle ministerstva školství by se průměrný měsíční plat měl snížit jen o 800 až 900 korun na přibližně 21 000 korun. Vzhledem k letošnímu navýšení platů v průměru o 6,7 procenta by tak prý mohl být stále vyšší až o tři procenta v porovnání s loňským rokem, v průměru tedy o 300 až 500 korun.

„Je faktem, že školství u nás je dlouhodobě podfinancováno. Učitelé mají velmi nízké platy, to nelze zpochybnit. A je tu velmi rozumný princip, že investice do vzdělávání je výhodným protikrizovým opatřením. Musím říci na druhou stranu, že jsme v rámci přípravy rozpočtu ve vládě asi už dosáhli maxima možného,“ říká Jindřich Kitzberger, náměstek ministryně školství.

O rozpočtu se bude hlasovat až zítra. Středeční schůze však začíná už v devět hodin ráno a kantoři z celé republiky by se tak brzy do Prahy nedostali, proto za poslanci zamířili už dnes.