Nová křižovatka Novému Městu nepomohla

Nové Město (Královéhradecko) - Nákladní doprava dál komplikuje život lidem v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou. Kamiony tam stále sjíždějí z dálnice D11 a projíždějí obcí, na Moravu pak pokračují po staré silnici. Otevření nového dálničního přivaděče jihozápadně od Hradce Králové a křižovatky u Opatovic v předminulém týdnu tak zklidnění dopravy nepřineslo. Obcí projede denně až 5000 kamionů. 

Hustá kamionová doprava tak i přes slibované zklidnění provozu dál zatěžuje Nové Město. „Maximálně deset procent aut jezdí normálně po dálnici dál a ostatní stejně jezdí přes Nové Město,“ uvedl starosta Nového Města Vladimír Kosina.

Sjezd z dálnice přes Nové Město doporučují kamionům oranžové značky. Auta by přitom mohla pokračovat po dálnici a vesnici se vyhnout. „Ten stav, který je, je výsledkem dohody s Hradcem,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Já neznám důvod, pro který bylo toto značení takto stanoveno,“ doplnil Stanislav Blažek z hradecké policie. Provoz v Novém Městě výrazně neklesl a spíš je stejný. „Byli jsme se na místě podívat a situace je podstatně lepší,“ řekl Hanzelka. Místní si však stále stěžují a rozdíl nepoznali. Oranžové značky respektují především řidiči-cizinci. Odstranění značek by znamenalo větší dopravní zátěž pro Hradec Králové.

Lidé z Nového Města letos už dvakrát zablokovali silnici přes obec, jednou na půl, po druhé na čtvrt hodiny. Třetí protest by podle jejich slov mohl být mnohem delší. Problémy s hustou dopravou teď mají po otevření nové víceúrovňové křižovatky u Opatovic nad Labem i některé obce na jih od Hradce Králové.

Kamiony sjíždějí z D11 na Nové Město
Zdroj: Google
Autor: ČT24