ODS zahájila sérii debat, ze kterých vytvoří Vizi 2020

Praha - Konferencí na téma bezpečnost a zahraniční politika dnes ODS zahájila sérii debat, ze kterých bude vytvořen dlouhodobý program strany s názvem Vize 2020. Předseda strany Mirek Topolánek uvedl, že zahraniční politika a bezpečnost stojí na třech základních pilířích, kterými jsou svoboda, bezpečí a prosperita. Svoboda ČR pak podle něj stojí na euroatlantické vazbě a na tom, že země zůstane součástí západní civilizace.

„Svoboda není samozřejmá pro většinu obyvatel této planety, dokonce není samozřejmá ani v celé Evropě. Rozšíření Evropské unie o západní Balkán se rovná rozšíření svobody,“ řekl Topolánek. Zmínil také, že součástí euroatlantických vazeb by měla být aktivní účast na vojenských misích. Největším zájmem České republiky by podle něho měl být volný trh, který se dá prosadit pouze členstvím v EU. „ČR potřebuje čitelnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Chceme být v zahraniční politice pro partnery předvídaví a konsistentní,“ dodal.

Projekt Vize 2020 se má stát dlouhodobým programem občanských demokratů, od kterého se bude odvíjet i program pro jarní volby. ODS ho představila na letošním listopadovém kongresu, definitivně ho však bude schvalovat 13. února na ideové konferenci.

V zahraničněpolitické části vize ODS mimo jiné prohlašuje, že zahraniční politika musí být důsledně realistická, praktická a střízlivá. Pokusy Ruska získávat vliv na bývalé státy sovětského bloku za pomoci ČSSD a KSČM jsou pro občanské demokraty nepřijatelné.

Debaty se odehrají ve všech krajích

Topolánek také oznámil, že se v úterý vydá do USA, kde se mimo jiné setká s kubánskými disidenty. V mezinárodním centru Woodrowa Wilsona pronese projev k 20. výročí sametové revoluce a na americkém ministerstvu obchodu bude diskutovat o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Setká se i s republikánským senátorem Richardem Lugarem, který se věnuje bezpečnostní politice a NATO.

Veřejné debaty nad budoucím směřováním ODS budou ve všech 14 krajích. Příští týden je v plánu diskuze v Brně, a to na téma ochrana soukromí a ústavní reformy. Po Novém roce pak tým ODS zamíří například do Olomouce s tématem boj proti korupci, do Ústí nad Labem s problematikou životního prostředí či do Plzně s tématem vzdělání.