Nahé ženy na Karlově mostě protestovaly proti kožené módě

Praha – „Nos svou vlastní kůži,“ vyzývaly dnes na Karlově mostě Pražany a turisty dvě svlečené aktivistky z americké organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA). Dívky oděné pouze do kalhotek a s těly pomalovanými vzorem hadí kůže rozdávaly letáky, v nichž upozorňovaly na nehumánní zabíjení zvířat kvůli módě – ať jde o kožešiny, kůži nebo vlnu. Další členové PETA se dnes svlékli také v nákupním centru Myslbek v centru metropole.

„Už jsme takto byly v Ženevě, Milánu a v Budapešti,“ řekla dívka pomalovaná zelenou „hadí“ kůží. Aktivisté chtějí vyzvat lidi, aby kupovali oděvy a doplňky ze syntetické kůže a umělých kožešin. Každá bunda s kožešinovým lemem, kožené boty nebo vlněný svetr podle nich způsobují utrpení zvířat, např. na výrobu kabelky z pravé krokodýlí kůže je zapotřebí zabít tři až čtyři zvířata. Ta jsou prý usmrcena probodnutím hrdla kovovým drátem nebo ubitím tyčemi. Podle ochránců je to ale často jen omráčí a kůže je jim stahována zaživa.

Aktivistům ale vadí i výrobky z vlny. „Většina světové vlny pochází z Austrálie, kde ovce podstupují takzvaný mulesing, ohavné zmrzačení, při kterém jsou velké kusy kůže a masa odřezávány ze zadní části těla bez prostředků na utišení bolesti,“ varuje PETA. Podporu má i známých osobností; v jejich reklamě vystoupila americká zpěvačka Pink, kožešiny odmítá nosit také třeba manželka amerického prezidenta Michelle Obamová nebo francouzská první dáma Carla Bruniová.

Akce proti zabíjení zvířat kvůli módě
Akce proti zabíjení zvířat kvůli módě