Nová strategie proti sociálnímu vyloučení - podpora konkrétních rodin

Praha - Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb přišel s novou strategií boje proti sociálnímu vyloučení. Ta počítá hlavně s podporou konkrétních jedinců a rodin, snahou o větší zapojení romských dětí do základního školství, podporou rozvoje funkční gramotnosti a pomoci Romům nalézt zaměstnání. Strategii pro Kocába vypracovali odborníci Ivan Gabal ze společnosti GAC a Petr Víšek ze sdružení Socioklub, kteří se romskou problematikou dlouhodobě zabývají.

Podle Gabala představují celkové náklady na řešení situace vyloučených lokalit pro státní rozpočet každým rokem zátěž 16 miliard korun. Podle analýzy ministerstva vnitra je v Česku asi 300 vyloučených lokalit; žije v nich asi 80 000 lidí. Sociální vyloučení se přenáší z generace na generaci. Romské děti mají oproti ostatním jen poloviční šanci na úspěšné ukončení základní školy a ještě horší vyhlídky na získání kvalifikace a zaměstnání.

Kocábova strategie je založena na zacílení podpory do konkrétních míst a konkrétním lidem ve spolupráci s obcemi. „Pro úspěch navrhované strategie je důležité to, že podpora investic do komplexního strukturálního rozvoje dotčených regionů se musí týkat všech obyvatel a neomezovat rozvojové impulzy pouze na romskou populaci a lokality,“ konstatoval Kocáb.


Úkol vypracovat strategii boje proti sociálnímu vyloučení Kocábovi uložila v březnu předchozí vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS); Kocába jako jediného z členů bývalého kabinetu angažoval současný premiér Jan Fischer. Nový plán by měl pomoci lidem ve vyloučených lokalitách a zabránit nárůstu aktivit extremistů zaměřených proti Romům i dalším menšinám.

Kocáb novou strategii zašle do připomínkového řízení spolupracujících úřadů, které potrvá zřejmě do března. Poté vláda rozhodne o dalším osudu materiálu.

Michael Kocáb
Michael Kocáb