Poslanci podpořili zmírnění náhubkového zákona

Praha - Informování o politicích jako účastnících trestního řízení by do budoucna nemuselo být trestné. Počítá s tím novela takzvaného náhubkového zákona, jejíž vládní návrh dnes v prvním čtení podpořila sněmovna. Novela má umožnit zveřejnění informací o identitě podezřelého či oběti trestného činu, pokud by v konkrétním případě veřejný zájem na informování převažoval nad zájmem na ochranu soukromí.

„Je to například tam, kde daná osoba je osobou veřejně činnou. To jsou například politikové, u kterých je v judikatuře Ústavního soudu připuštěna již dnes snížená míra ochrany soukromí ve prospěch práva veřejnosti na informace,“ uvedla poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques, spoluautorka obdobné poslanecké novely, kterou sněmovna také v prvním kole podpořila. Obě novely nyní projedná ústavněprávní výbor sněmovny, doporučili přítomní poslanci téměř jednomyslně. Na plénu sněmovny se tak znovu objeví nejdřív na jaře příštího roku.

Trestní zákon a trestní řád v současné podobě zakazují od letošního 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů pod hrozbou vězení či pokuty. Zákaz se stal terčem kritiky ochránců práva na informace, médií a mezinárodních organizací, část senátorů jej zpochybnila u Ústavního soudu.