Evropští socialisté chtějí odvážnou reformu finančního trhu

Praha - Téma, o kterém se dnes na pražském kongresu Strany evropských socialistů (PES) bude debatovat, je regulace finančních trhů. Staronový předseda a dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen chce prosazovat odvážnou finanční reformu, která má být součástí nové vize Evropy. Tu chtějí socialisté nabídnout jako východisko z krize a zároveň tak přilákat zpět voliče. V posledních evropských a některých národních volbách totiž socialistická myšlenka propadla. Přímý přenos z kongresu sledujte od 10:00 na ČT24.

Podle Rasmussena si socialisté v dnešní době nevystačí jen s tradiční politikou ochrany sociálních jistot. Musí přijít s důslednou reformou finančního trhu. Staronový předseda by například rád zavedl daně z peněžních transakcí. „Byly to finanční trhy, které vůbec nikomu nebyly ku prospěchu, ani státu, ani pracujícím, vůbec nikomu, jenom několika spekulantům,“ vysvětluje Alfred Gusenbauer, bývalý rakouský kancléř.

Když necháme kapitalismus rozhodovat nadále, budou miliony obětí, vyjádřil se včera předseda socialistů v europarlamentu Martin Schulz. A ve stejném duchu se podle všeho bude na sjezdu mluvit i dnes. „Kdybychom se domnívali, že to bude možné dělat dál tak, jak se to dělalo před krizí, tak přijde další krize - a dříve, než by se nám to zdálo milé,“ říká Gusenbauer.

Dnešní program začne volbou nového předsednictva PES. Delegáti budou také hlasovat o rezolucích kongresu. Program ukončí panelová diskuse, která se zaměří na budoucnost PES.

Plné členství v PES má 28 stran z 27 zemí EU a Norska, z ČR je členem ČSSD. V současné době se podílí na devíti vládách a má sedm premiérů. Do června 1999 byli socialisté nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Nyní je PES se svými 184 europoslanci druhou nejsilnější v EP po lidovcích.