KSČM podporuje násilí a není ústavní, míní senátoři

Praha - Senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM dnes doporučila vládě, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) pozastavení činnosti komunistické strany. Cílem je, aby se zřekla komunismu. Ministr vnitra Martin Pecina o úspěšnosti takového návrhu pochybuje, stále postrádá dost relevantních argumentů. Požádal senátory, aby návrh sami připravili, rozhodnutí nechá na vládě. Podnět NSS musí dát právě vláda. Pecina už jednou podání podnětu k soudu z jednání kabinetu stáhl.

„KSČM by podle doporučení komise měla odstranit zmínku o komunismu ze svého názvu a měla by odmítnout marxismus-leninismus jako prostředek k dosažení svých politických cílů“, uvedl předseda komise Jaromír Štětina z Klubu TOP 09 a Starostové. Návrh chce pro vládu připravit v řádu měsíců, s Pecinou se kvůli tomu chce sejít znovu v lednu.

Kocáb: Není pozdě na to, změnit KSČM

Na rozdíl od Peciny se domnívá, že komise už v loňském senátním podnětu pro vládu shromáždila dostatek „relevantních nábojů“ a podezření, které podle ní nasvědčují porušování ústavy současnou komunistickou stranou. Také ministr pro lidská práva Michael Kocáb při jednání komise označil argumentaci Senátu za jednoznačnou. Za nesmyslné považuje tvrzení, že na snahu změnit KSČM dvě desetiletí po pádu komunistického režimu je pozdě.

Pecina nicméně při jednání komise zopakoval, že působení současné KSČM nepředstavuje bezprostřední ohrožení demokratické společnosti. Domnívá se, že pokud by návrh na pozastavení činnosti komunistické strany s dosavadními argumenty neodmítly české soudy, učinil by tak Evropský soud pro lidská práva. Na jednání komise chyběl premiér Jan Fischer, který byl spolu s oběma ministry pozván, kvůli vyjednávání o podobě rozpočtu na příští rok.

KSČM nemá žádné takové problémy, tvrdí Exner

„KSČM podle mého názoru nemá žádné problémy, které by měly být předmětem takového posuzování,“ domnívá se poslanec za komunisty Václav Exner. Předseda komunistů Vojtěch Filip už dříve řekl, že postup Senátu je nelegitimní. Pokud by se vláda na soud přece jen obrátila, je prý KSČM připravena se právní cestou bránit.