Tresty za doping se zvýší, přibude i policejních razií

Praha – Vláda včera rozhodla, jakým způsobem se bude nový trestní zákoník stavět k dopingu. Dvě injekce s dopingem mohou pro své majitele znamenat až rok vězení a trestat se budou kromě klasických steroidů také nové formy krevního a genového dopingu. Česko tak udělalo další krok v boji s dopingem, ke kterému se zavázalo dřívějším přijetím mezinárodní úmluvy proti dopingu. Od ledna lze očekávat zvýšenou aktivitu policie v podezřelých fitcentrech a razie.

„Smyslem tohoto opatření bylo omezit dostupnost a šíření těch nejnebezpečnějších látek, které užívají nejen sportovci, ale i třeba lidé cvičící ve fitness centrech a posilovnách,“ uvedl ve Studiu 6 spoluautor zákona a končící ředitel antidopingového výboru ČR Jaroslav Nekola. Není to podle něj jen problém specificky český, ale rozšířený po celé Evropě.

Doping je od 1. ledna součástí trestního zákoníku, už tedy není jen přestupkem, ale trestným činem. Hlavním smyslem je podle Nekoly zkřížit plány velkým rybám, které dovážejí zakázané látky ze zahraničí a dál je distribuují po celé republice. Zatím mají největší zkušenosti s dealery celníci, kterým se občas daří zadržet i plné dodávky zakázaných látek. Nyní budou možné i kontrolní razie v podezřelých posilovnách a sportovních zařízeních. Na starosti je bude mít národní protidrogová centrála.

Pět rostlin konopí je „malé množství“

Vláda včera také rozhodla, které rostliny a houby se budou považovat za omamné. Patří mezi ně například konopí, kokainovník, kaktusy obsahující meskalin nebo lysohlávky. Lidé budou moci beztrestně pěstovat pouze pět takových rostlin. Držet budou moci 40 hub s halucinogenními účinky. Kabinet měl také jednat o umělých drogách a jejich povoleném množství. Návrh odložil, zabývat se jím bude za dva týdny. Tolerované množství drogy je zatím dáno jen interními policejními tabulkami orientačního charakteru. Nikdo tak pořádně neví, kolik vlastně je „větší než malé množství drogy“ dané trestním zákoníkem.